szerző:
Vajna Tamás
Tetszett a cikk?

Az utóbbi időben a tudományos világ egyre erőteljesebben lép fel a homeopátia ellen, vagy legalábbis annak szabályozása mellett. A francia Boiron gyógyszerészeti cég vezérigazgatója szerint ugyanakkor azok tartják kuruzslónak őket, akik nem értik meg, hogy a homeopátia nem kiváltani, hanem kiegészíteni kívánja a fősodorbeli orvoslást. Interjú Valérie Poinsot-val.

hvg.hu: A modern orvostudományi kutatások kétségbe vonják a homeopátia létjogosultságát. Nemrégiben ausztrál, korábban brit kutatók álltak elő azzal, hogy az önök által is gyártott és forgalmazott szerek semmiféle olyan hatóanyagot nem tartalmaznak, amelyek bizonyíthatóan hatással lennének az emberi szervezetre, ráadásul mivel a homeopátiás készítmények nem esnek át a gyógyszerellenőrzési teszteken, nemcsak társadalmi biztosítási támogatásuk indokolatlan, de a patikákban sem lehetne árulni őket.

Valérie Poinsot: Farmakológiai eredmények sorával rendelkezünk, de a legjobb igazoló tanulmányainkat az élet írja. Konkrét termékmegnevezések nélkül, de tény, hogy jónéhány hagyományos hatóanyagot tartalmazó gyógyszer jól teljesít a klinikai szakaszban, aztán a mindennapokban hol működnek, hol nem. A homeopátiás medicinákkal pont fordítot a helyzet. Termékeink rendkívül szigorú minőségellenőrzési eljáráson esnek át, szó sincs arról, hogy csupán placebókat állítanánk elő.

Twitter / Poinsot Valérie

Az kétségtelen, hogy a pontos hatásmechanizmusokat még nem ismerjük, hiszen nem célmolekulákat gyártunk, mint az óriás gyógyszergyárak. Ugyanakkor a legújabb nanotechnológiai kutatások azt mutatják, hogy a rendkívül alacsony, a hagyományos műszerekkel gyakran kimutathatlan mennyiségű hatóanyag igenis képes befolyásolni az élő rendszerek működését. Tudni kell, hogy a sorozatos hígítási lépések miatt a gyógyszer hatóanyag tartalmának mérése nem lehetetlen, csak nagyon drága. Azt is fontos tudni, hogy bizonyos részegységek, szervek működésével tisztában vagyunk ugyan, de az egészet tekintve alig tudunk valamit. Példa erre az immunrendszer. Az egész mechanizmus feltérképezésének elején járunk. Az immunrendszer annyira összetett és bonyolult, hogy ma még egyáltalán nem tisztázott, hogy a most öngyógyítónak mondott folyamatok miféle hatásra aktivizálódnak. A homeopátia ugyanakkor olyan tapasztalati háttérrel rendelkezik, amilyennel kevés gyógymód büszkélkedhet. Az egyénre szabott gyógyításon alapuló homeopátia módszerei 200 év alatt szűrődtek le és kétségtelenül működnek.

hvg.hu: De ez nem csak azért van, mert használóik erősen hisznek benne?

V.P.: A placebo hatásra utal? Az emberek esetében ez elképzelhető, de az állatoknál már erősen kétséges. A lovak vagy a szarvasmarhák nem tudják, hogy kapnak-e egyáltalán valamit, mégis meggyógyulnak. De mást is mondok. A pragmatikus Svájcban egy 2011-es népszavazáson az állampolgárok 67 százaléka mondott igent arra, hogy a komplementer és alternatív gyógymódok kerüljenek be a társadalombiztosítás alapellátásai közzé. A svájci egészségügyi törvény ugyanis megköveteli, hogy egy orvosi eljárás mutasson fel bizonyítékokat a hatékonyságára vonatkozóan és hogy gazdaságilag is kedvező az alkalmazásuk. A hatóságok szempontjai közül a gazdaságosság a leginkább fontos. A jelenlegi adatok alapján a körzeti orvosok, akik használják a homeopátiát, 25 százalékkal  kisebb költséggel dolgoznak társaiknál. Ennek megfelelően 2012-től Svájcban a homeopátia, az antropozófiai gyógyászattal, a neurál- és fitoterápiával, valamint a hagyományos kínai orvoslással együtt része a társadalombiztosítás alapellátásnak. De az sem véletlen, hogy Németországban is több, mint 5 ezer homeopátiás orvos praktizál és a körzeti orvosok 70 százaléka használja és ajánlja a homeopátiát. Indiában a homeopátiát több, mint 100 egyetemen oktatják a és 300 ezer homeopata gyógyít. Franciaországban a lakosság 50 százaléka használja a homeopátiás gyógyszereket.

hvg.hu: Magyarországon hitvitákhoz hasonló indulatokat gerjeszt a homeopátiáról folytatott diskurzus. Az MTA szerint ezeknek a szereknek az alkalmazása bizonyítékok nélküli orvoslást jelent, ami súlyos kockázatot jelenthet a betegek számára. Védelmezői szerint ezeket a “modernkori kuruzslás”-elméleteket részben a gyógyszermultik piacvesztéstől való félelme generálja. Ön is osztja ezt az összeesküvéselméletszerű véleményt?

V.P.: Nézze, a homeopátis szerek globális forgalma mindössze a gyógyszer.világpiac 0,5 százalékát teszik ki, bár kétségtelen, hogy évről évre növekszik. Ma a világon összesen körülbelül félmilliárd ember használja a homeopátiát rutinszerűen, ami szintén jelez valamit. Az is biztos, hogy hihetetlen anyagi erőforrások kellenek egy-egy új hatóanyag kifejlesztéséhez, egy-egy új gyógyszer piacra dobásához. Mi pedig szinte évszázada változatlan alapanyagokkal dolgozunk. A szkeptikusoknak és hagyományos gyógyászat híveinek azt kellene megérteniük, hogy a homeopátia kiegészítő gyógymódokkal szolgál. Egyáltalán nem törünk a kizárólagosságra. A különbség csak annyi, hogy az egyént és a szervezetének egészét nézzük, nem pedig a tünetekre és azok kiváltó okának megszüntetésére koncetrálunk. A legjobb példa erre az onkológiai praxis, amely során például a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére használjuk a szereinket.

AFP / Garo / Phane

hvg.hu: A homeopátia hívei szinte kivétel nélkül saját, pozitív tapasztalataik alapján kezdik el használni a homeopátiás gyógyszereket. Önnek is volt ilyen megvilágosító élménye?

V.P.: Húsz évvel ezelőtt, amikor még egy hagyományos, a mi szóhasználatunkban allopatikusnak (az alternatív gyógymódokat előnyben részesítők kifejezése a hagyományos, szerintük csak tüneti kezelést alkalmazó orvoslásra – a szerk.) nevezett medicinákkal foglalkozó cégnél dolgoztam, szinte heti rendszerességgel jártunk a gyerekorvosunkhoz, mert a lányaim mindig összeszedtek valamiféle felsőlégúti nyavaját. A doktor egy idő után azt mondta, Valérie, nem szeretném antibiotikumokkal teletömni a gyerekeit, próbálkozzunk a homeopátiával. Sikerrel jártunk. Ehhez tudni kell, hogy Franciaországban a háziorvosok 40 százaléka alternatívaként, kiegészítő terápiaként, vagy megelőzési céllal homeopatikus szereket ajánl pácienseinek. A homeopátia nálunk a mindennapi praxis része. Akkoriban  derült ki az is, hogy az egyik lányom allergiás az ibuprofén-tartalmú lázcsillapítókra. Orvosi tanácsra aztán más szerekkel hatékonyan sikerült csillapítani a vissza-visszatérő lázhullámait. Ezek a tapasztalatok kétségtelenül jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy 2000-ben elszerződtem a Boironhoz.

Európa megindul a homeopátia ellen?

Zajlanak az események a homeopátiás fronton: az MTA kiadott egy állásfoglalást, amire a gyógyszer-engedélyeztető hatóság vezetője rátromfolt. Eszerint a homeopátiás gyógyszereket ugyanolyan tesztelés alá kellene venni, mint a "rendes" gyógyszereket, csak épp az uniós előírás ezt nem támogatja. Megpróbáltunk túllépni a szokásos mantrákon, és igyekeztünk elgondolkodni, hogy akkor most mi van.

Korábbi cikkünk a homeopatia-vitáról itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!