szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ÁNTSZ elutasította a TASZ adatigénylését, melyet a kórházi fertőzések számának kiderítése érdekében nyújtott be, ezért a jogvédő szervezet pert indít az ÁNTSZ ellen, mert úgy véli, az ÁNTSZ jogszabálysértően titkolja a közérdekű adatokat.

Miután az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport februárban azt állította, hogy többen halnak meg kórházi fertőzésekben a magyar kórházakban, mint autóbalesetben, ám az ÁNTSZ nem adja ki a pontos számokat, a TASZ munkatársai szerették volna megtudni, összesen hány kórházi fertőzés történt 2014-ben és 2015-ben Magyarországon. A jogvédő szervezet akkor közérdekűadat-igénylésben kérdezett rá a statisztikára.

Az ÁNTSZ az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport állításaira reagálva kiadott egy közleményt, amelyben közölte, hogy „az adatok nyilvánosak, mindenki számára érthető módon hozzáférhetők”. A TASZ munkatársai ekkor megvizsgálták az ÁNTSZ kórházi fertőzésekről szóló jelentését, ám – ahogy blogjukban írják – nem értették a jelentést, amely tele van szakkifejezésekkel, rövidítésekkel és mozaikszavakkal.

 

MTI / Vajda János

„Még nagyobb baj ugyanis, hogy bizonyos számok egyáltalán nem hozzáférhetők. Ha például csak annyit szeretnénk megtudni, hogy hány fertőzés történt tavaly egy-egy kórházban, arról egyáltalán nincs nyilvános adata az ÁNTSZ-nek. Szerintünk viszont kellene lennie. Ezért kórházi bontásban kértük a 2014-es és 2015-ös kórházi fertőzésre vonatkozó számokat. Magyarországon ma van kb. 150 kórház, tehát nagyjából 300 számot vártunk” – áll a TASZ bejegyzésében.

Meg az is, hogy az ÁNTSZ arra hivatkozva nem árulja el a jogvédő szervezetnek a számokat, hogy ezek szerinte a későbbi döntések meghozatalát alapozzák meg.

(Az már a napokban derült ki, hogy az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezetője szerint ha szaktudás és pontos tájékoztatás nélkül nyilvánosságra hozzák a kórházi fertőzésekkel kapcsolatos adatokat, alaptalanul rémülhetnek meg a betegek, és olyan intézményekbe mehetnek, amelyek esetleg nem megfelelőek a számukra.)

„A törvény elvileg azért védi ezeket a döntést előkészítő adatokat, mert eléggé ellehetetleníthetné a kormány munkáját, ha már egy reform előtt ki kellene adni a vadhajtásokat, elvetélt ötleteket tartalmazó dokumentumokat. 2015 nyarán ugyan módosították a törvényt, és nagyot lazítottak a megkötéseken, így könnyebb most megtagadni az adatigényt, mint előtte, de az elv azért változatlan. Csakhogy a kórházi fertőzésekről szóló számok nem lehetnek ilyen döntés-előkészítő adatok. Jogszabály írja elő, hogy a kórházi fertőzések országos adatbázisának eredményeit (!) az ÁNTSZ-nek minden évben nyilvánosságra kell hoznia” – írja a TASZ.

Így a jogvédő civil szervezet végül arra az elhatározásra jutott, hogy az ÁNTSZ titkolózása jogszabályt sért, ezért bepereli az intézményt.

„Úgy gondoljuk, hogy az emlegetett, kórházi fertőzésekkel kapcsolatos adatok egyébként is a nyilvánosságra tartoznak: közérdekű adatok. De ráadásul a jogszabály kifejezetten előírja a nyilvánosságra hozatalukat. Ennek ellenére az ÁNTSZ nem árulja el őket. Megtagadott adatigénylés esetén perre lehet menni, kérni a bíróságot, hogy mondja ki: a kért adatok közérdekűek, a nyilvánosságra tartoznak, és kötelezze is a beperelt szervet az adatok közzétételére. Pontosan ezt fogjuk tenni.”

A betegek megrázó történeteit a kórházi fertőzésekről itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!