HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Az elmúlt pár napban sokaktól hallottam, hogy az orosz-ukrán háború hatására félelem, sőt rettegés tört ki rajtuk. Hogyan csökkenthetjük a szorongást ebben a krízishelyzetben?

Napok óta élünk egy új, sokunk számára ismeretlen félelmi helyzetben. Pár száz kilométerre tőlünk kitört a háború a maga kegyetlen valóságával. Hiába tudjuk, hogy a világban valahol mindig zajlik valamiféle harci esemény, ez a közvetlen közelünkben történik, és sokakból rég elfeledett érzéseket, élményeket hív elő.

Nincs könnyű helyzetünk, hiszen szinte lehetetlen elkerülni a kétségbeejtő valóságot, ugyanakkor a félelmet keltő események megismerése némileg csökkentheti a rossz érzéseket – noha azt is tudjuk, hogy a hírek, amiket hallunk, lehetnek torzak is.

Hogyan enyhíthetjük a szorongás kínzó érzését, hogy az ne ragadjon el minket?

1. Meg kell tanulnunk fegyelmezni a gondolatainkat. A félelemmel teli gondolatokat, például a háborús témákról, a félelmetes jövőről, a lehetséges forgatókönyvekről, próbáljuk lezárni, elzárni a tudatunkból. Ennek érdekében ne a híreket bújjuk és csakis hiteles hírforrásokból tájékozódjunk.

2. Limitáljuk a hírfogyasztást. Fogadjuk meg, hogy csak napi egyszer-kétszer (például reggel és este) tájékozódunk a háborúról, hogy ne az tematizálja a gondolatainkat és a beszédtémánkat.

3. Ne nézegessünk képeket a borzalmakról, hiszen az még inkább beég a lelkünkbe és a tudatunkba, tovább fokozva a félelmeinket, szorongásunkat.

Rendelje meg online!

4. Tanuljunk az idősektől: legyen tervünk a „nehezebb” időkre. Gondoljuk át az anyagi lehetőségeinket, és fokozottan ügyeljünk arra, hogy legyenek tartalékaink, ne pazaroljunk, ne költsünk felesleges dolgokra. Figyelembe kell vennünk, hogy a lelkieken túl gazdasági következményekkel is számolnunk kell. Ha van terv, az megnyugtató.

5. Mindennap keressünk olyan kellemes élményeket, amik bizonyítják, hogy az élet számos szépséget és örömet tartogat a számunkra, és csakis rajtunk múlik, hogy ezeket előtérbe helyezzük. Ez lehet egy jó kirándulás, testmozgás, állatokkal foglalkozás, sütés-főzés vagy bármi, amitől jól érezzük magunkat.

6. Fokozottan ügyeljünk az egészségünkre, a testi erőnlétre és az alvás-ébrenlét egyensúlyra. A mentális stabilitáshoz ezek a legfontosabbak, hiszen most éppen a környezeti stabilitás csökkent.

7. Töltsünk sok időt azokkal, akik igazán fontosak a számunkra, és tapasztaljuk meg, hogy az emberi kapcsolatokban mekkora nyugtató erő rejlik. Szeretteinkkel és barátainkkal kellemes és örömteli dolgokról beszélgessünk.

8. Olvassunk egy jó regényt, ami egy másik dimenzióba – lehetőleg idillibe – enged jutni, hogy ezzel is néhány órára eltávolodhassunk a jelentől. Egy jó vígjáték vagy színházi közvetítés is hasonló lehet.

9. Nagyon fontosnak tartom azt is, hogy csakis olyan információkat adjunk át a gyermekeinknek – de azt mindenképpen tegyük meg -, amelyek nem a szorongásukat, félelmüket fokozzák, hanem segítik a helyzet reális megélését, de a biztonságérzetet is biztosítják számukra.

Lelki békénk és a mentális erőnk segít leküzdeni a rettegés érzését. Tegyünk érte minden nap.

Dr. Belső Nóra pszichiáter

Félelem, szorongás, pánik című új könyve márciusban jelenik meg.

Jöjjön el az április 20-ai HVG Extra Pszichológia Szalonba, ahol Belső Nórával félelemről, szorongásról és pánikról beszélgetünk. További részletek itt.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!