Ezért nem minden rossz álom rémálom

Viszont minden rémálom rossz álom – és ehhez még kutatás sem kell.

  • HVG Extra Pszichológia HVG Extra Pszichológia
Ezért nem minden rossz álom rémálom

572 ember közel tízezer álmát gyűjtötték össze a Montreal Egyetem pszichológusai, Geneviève Robert és Antonio Zadraa a Sleep című szaklapban publikált tanulmányukhoz, amelyben a rémálmok és a rossz álmok jellegzetességeit térképezték fel.

253 rémálom és 432 rossz álom tartalmának elemzése alapján mutatták ki, hogy a rémálmok komolyabb érzelmi megterhelést okoznak a rossz álmoknál. A rémálmok visszatérő témái a halál, a betegségek és a fenyegetettség, és olyan intenzívek, hogy általában felébresztik az embert, míg a rossz álmokban inkább személyközi konfliktusok jelennek meg.

Általában felébresztik az embert
Shutterstock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem mindig a félelem a legerősebb emocionális tényező (a rossz álmokban szinte sosem szerepelt, és hiányzott a rémálmok harmadában is): ezekben az esetekben inkább a szomorúság, a bűntudat vagy az undor érzése jellemző.

Hasonló témájú írásokat a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, augusztus 18-án megjelent számában is olvashat, mely a kreativitással, tehetséggel, tehetséggondozással, az izgalmassá tehető párkapcsolatokkal, a sokoldalú családi élettel foglalkozik. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – a kiadónál!

 

A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?