A Channel 4 népszerű délutáni talkshow-ja, a Richard és Judy volt az első, amelyik lebukott. A nyertesek közül többen arról számoltak be, hogy miután kiválasztották őket a játékra, a telefonvonalak továbbra is éltek. Az egyik nyertes megdöbbenve nyilatkozott: „Richard és Judy folyamatosan telefonálásra nógatta a nézőket, holott az adás elején nekem kategorikusan bejelentették, hogy az aznapi játékban én játszom majd.”
Miután a csalást megszellőztette a sajtó, ömlöttek a további panaszok, és ezek kapcsán vizsgálatot indított az ICSTIS (prémium vonalak használatát felügyelő független testület). Kiderült, hogy a Richard és Judy csak a jéghegy csúcsa, több más telefonos műsor is becsapja a nézőket, néhány beszavazó show pedig a hívás díjánál jóval többet számolt a voksolóknak.
Az ITV csatorna például 30 százalékkal többet számlázott 1,3 millió X factor (nálunk Megasztár) nézőnek a kelleténél. A társaság visszatérítést ígért a károsultaknak, és addig beszüntette az összes interaktív program sugárzását, amíg egy független testület felül nem vizsgálja az összes telefonos adás bevételi adatait,és nem tisztázza pontosan, hogy mely műsorok milyen arányban érintettek.
A letiltás olyan programokat érint, mint az Ant & Dec's Saturday Night Takeaway, Soapstar Superstar, Who Wants To Be A Millionare és a Dancing On Ice. Ennek az utóbbi két programnak a licencét az RTL klub illetve a TV2 is megvette, és nálunk Legyen Ön is milliomos és Sztárok a jégen címmel fut.
Az ITV üzemeltetési vezetője John Creswell így nyilatkozott: „Nem kétséges, hogy az összes jelenleg futó program megfelel az előírásoknak, de a felmerülő kétségek arra késztettek minket, hogy felülvizsgáljuk a jelenleg futó rendszereket, és biztosítsuk a nézőket arról, hogy az ITV működése megfelel az összes idevágó szabályzatnak és előírásnak.”
Az ITV-t egyébként már több kritika is érte azzal kapcsolatban, hogy telefonos kvíz csatornája az ITV Play csupáncsak a nézők tejeltetésére hajt. Az egyik vetélkedő során a betelefonálók több dologra tippelhettek arra vonatkozóan, hogy mi található egy női kézitáskában. A telefonálók számával természetesen a nyeremény is nőtt, de a helyes válaszok között olyan abszurd tárgyak voltak, mint a fali tipli, meg a símaszk.
A Channel 5 csatorna ugyancsak lebukott, az egyik népszerű délutáni vetélkedőjével. Ha nem volt nyertes egy-egy játékban, a producerek fiktív nyerteseket fabrikáltak. Ezzel azt az illúziót keltették, hogy a nyerési esélyek magasak, ami több hívást (és profitot) generált. A csatorna azóta elnézést kért a nézőktől, és az ITV-hez hasonlóan ugyancsak ellenőrizteti telefonos műsorait.
Nem így a BBC. A társaságot komoly kritika érte, hogy a Saturday Kitchen című élőnek titulált műsorban nézőket szavaztat arra vonatkozólag, hogy a műsorvezető melyiket fogyassza el az elkészült étkek közül. Csakhogy a program rendszeresen felvételről ment, és miközben a nézők komoly pénzekért szavaztak, Eamon Holmes műsorvezető a BBC Rádió 5-ön volt élő, nem pedig a tévében.
A BBC nem hajlandó az interaktív programok szüneteltetésére, és igen cinikusan így nyilatkozott: „A szóban forgó show forgatókönyve volt az, ami nem elég világos, és nem az a mód, ahogyan a telefonvonalakat működtették.”
Az angol közvélemény ezek után örülne, ha az említett programok némelyike soha többé nem kerülne műsorra. Ezért a The Sun napilap szavazásra kérte fel a publikumot. A kérdés: A „szégyen listán” szereplő valóság show-k, tehetségkutató versenyek és vetélkedők közül melyik az, amelyik egyértelműen csak a zsebükre játszik. A telefonos szavazás pedig a mobiltelefonok átlagos tarifától eltekintve ezúttal ingyenes.
Krisztina O'Brien