szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A híres nagy demokrácia-háború az iraki nők helyzetén csak rontott, az amerikai csapatok által támogatott sejkek és törzsi vezetők azt csinálnak velük, amit akarnak.

Az iraki háború elindulásakor még a legpesszimistábbak is azt gondolták, hogy az ország lakosai számára a diktátor eltávolítása mindenképpen pozitív változásokat hozhat, függetlenül attól, mik voltak a támadás amerikai motivációi. De ahogy az Egyesült Államok hadserege szembesült azzal, hogy képtelen fenntartani a rendet és megfékezni az al-Kaida folyamatos robbantásait, támadásait, a nyugatiak által demokráciának gondolt álomkép egyre távolabb került minden iraki kisebbség számára.

Iraki nők. A helyzet csak
rosszabb
© AP
A Newsweek legfrissebb számában a nők helyzetét vizsgálta meg az amerikai csapatok által kínált “rendben” és úgy tűnik, a helyzet sok szempontból rosszabb, mint a diktatúrában volt.

Miután az USA hadserege az elmúlt év során hiába próbálta meg önállóan megfékezni az al-Kaidát, bevonta a rendfenntartásba a helyi, barátságosnak gondolt miliciákat és törzseket is. Pusztán biztonsági szempontból a rendszer működni látszik, az egyes területek urai azonban nem csak a robbantásokat hárítják el, az uralmuk alá tartozók erkölcsi életét is ellenőrizni kívánják. Az elvárások akár kerületenként változhatnak, így még azt sem lehet tudni pontosan, hol minek kell megfelelnie a nőknek, hiszen ők azok, akik számára ez a legtöbb megszorítást jelenti.

Szaddám Huszein idejében a nők egy ideig legalább egyetemre is járhattak, bátorították munkábaállásukat, annak idején is a sejkek és törzsfőnökök befolyásának megnövekedése miatt maradt abba ez a folyamat.

Egyes helyeken ma megtiltják a nők számára a gyászruha három napnál tovább tartó viselését, mert ezzel  “istenkáromlást követnek el, hiszen megkérdőjelezik Isten akaratát”. Bizonyos törzsfőnökök liberálisabbak a többinél, a bagdadi Adhamiya kerületben például a helyi női főiskola tele van tanulókkal, hiába itt is a legnagyobb milicia, a Sahwa az úr. Anbar megye fővárosában Ramadiban a nők még dolgozhatnak, de nem hagyhatják el a házat fejkendő nélkül és a többnejűség állítólag erősen terjed. Más helyeken a nők csak nagyon ritkán mehetnek el otthonról, mert a helyi fegyveres erő főnöke úgy gondolja, hogy így a helyes.

Suhair Shakirt először tavaly tavasszal állították meg egy ellenőrzési ponton a Sahwa emberei a fejkendőjét hiányolva. A fiatal katona a pisztolyával játszadozott, miközben felelősségre vonta, Shakir attól kezdve kénytelen volt fejkendőt hordani. Néhány hónappal később az ellenőrzési ponton már arra figyelmeztették, hogy nőknek nem szabadna vezetni. Shakir meg tudta győzni a katonákat, hogy a munkába járáshoz feltétlenül szüksége van az autójára, mire a fegyveresek azt felelték, hogy munkaidő után, délután 5-tól már nem fogják átengedni. De egy nőben mindig lehet hibát találni, a Sahwa emberei legközelebb azért kritizálták a benzinkútnál, mert kíséret nélkül közlekedik. “Ostoba és iskolázatlan tinédzserek ezek. Megkapják a fegyvereiket és a hatalmat és megpróbálják ellenőrizni az emberek életét.” - mondta Suhair Shakir a milicistákról.

A nők helyzetén több érdekvédelmi szervezet is próbál javítani, garanciákat biztosító törvényjavaslatokról is szó van, de az amerikai hadsereg pillanatnyilag túlságosan is boldog, hogy végre megszűntek a dzsihádista támadások, ahhoz, hogy ilyen apróságokkal, mint az egyenjogúság, foglalkozzanak. “Meg fogják találni azt a szintet, ami elfogadható a számukra. Nem hiszem, hogy közbe kellene lépnünk azzal kapcsolatban, mit csinálnak a saját kultúrájukban” - állítja Martin Stanton ezredes, a Sahwa program egyik amerikai kordinátora.

Noah Feldman a Harward jogi professzora, aki 2003-ban tanácsadóként dolgozott Irakban, másképp emlékszik a célkitűzésekre. Feldman szerint amikor korábban a sejkek felajánlották segítségüket az amerikai hadseregnek, még elutasításra találtak. “Azt mondtuk nekik, nem fogjuk megengedni, hogy Irak visszasüllyedjen a középkorba.” - állítja Feldman.

De persze a békéért bármit.
NER-es cég szervezi a parkolási reform elleni civilnek mondott tiltakozást Erzsébetvárosban

NER-es cég szervezi a parkolási reform elleni civilnek mondott tiltakozást Erzsébetvárosban

Bizalmatlansági szavazáson már szerdán megbukhat az alig három hónapos francia kormány

Bizalmatlansági szavazáson már szerdán megbukhat az alig három hónapos francia kormány

Nem engedték be Magyar Pétert a cégénydányádi lakásotthonba sem

Nem engedték be Magyar Pétert a cégénydányádi lakásotthonba sem

Több tucat halálos áldozata volt egy guineai focimeccsen kitört tömegverekedésnek

Több tucat halálos áldozata volt egy guineai focimeccsen kitört tömegverekedésnek