szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„Jártam már Georgia-ban és Kaliforniában, kortyoltam pezsgőt görög szigeteken, de még sosem jártam a saját világomban"...

„Jártam már Georgia-ban és Kaliforniában, kortyoltam pezsgőt görög szigeteken, de még sosem jártam a saját világomban" – énekelte Charlene, az egyslágeres csoda valamikor a hetvenes években. Való igaz: bejárhatjuk a Földet, de ha nem fedezzük fel önnön tündérországunkat, az utazásaink semmivel sem érnek többet, mint egy gyors rohanás a sarki boltba egy kiló kenyérért. A világirodalom és a filmtörténelem remekei szerencsére számos olyan útikalauzt adtak a kezünkbe az évszázadok során, amelyek segítenek abban, hogy magunk is ráeszméljünk Anatole France híres felismerésére: egy igazán nagy utazás nem visz minket sehová, ám visszaállítja az eredeti egyensúlyt az ember és az univerzum között.

Helyszín: Sohaország

Hol található: Körülvesz bennünket... ha akarjuk, megláthatjuk.
A legjobb idegenvezető: A Pán Péter könyvek és filmek.
Látogassunk el ide, ha: ...sosem szeretnénk felnőni.

Az elveszett vagy csak elképzelt ország
Atlantisz Platón feljegyzései szerint  nagyobb volt, mint Kis-Ázsia és Líbia együttvéve, ám ami igazán izgalmassá tette a nagy gondolkodók számára, az a fejlett civilizáció és ideális politikai berendezkedés volt. Platón Szolóntól hallott a legendás szigetről, amely „…egy súlyos nap és éjjel a tengerbe merülve eltűnt.” A vita a birodalom létezéséről már Platón életében elkezdődött: saját tanítványa, Arisztotelész szállt vele szembe. Azóta kutatók és tudósok ezrei keresték a választ a nagy kérdésre, az expedíciók során a Karib térségben, a Bimini szigeteknél, Mexikó, Belize, Kuba partjainál és az Andros szigetnél is víz alatti építményekre bukkantak. A kérdés azonban még mindig nyitva áll: miképp szerzett tudomást ezekről az ókori Egyiptom papsága?

Pán Péter varázslatos világa legalább annyi filmet, dalt és bugyuta folytatást ihletett, mint ahány szingli produktumot szült Bridget Jones naplójának megjelenése. Ám ami igazán megkülönbözteti a kettőt, az, hogy a Pán Péter mese tényleg felnőtteknek szól. Nem, nem elírás kérem szépen: míg korunk ponyváiban a főhősök fogyókúrákkal és csalfa pasikkal küzdenek – mi ez, ha nem infantilis ostobaság –, addig Wendy, Péter és Csingiling megértették, és megértették a világgal: a bennünk rejtőző szabad gyermeki lélek csak akkor szabadulhat meg az általunk felépített börtönétől, ha a bizonyosság fáklyáját megragadva, semmitől sem félve vágtatunk át hetedhét tengeren.

Helyszín: A Cseresznyefa utca

Hol található: Pamela L. Travers képzeletbeli Londonában.
A legjobb idegenvezető: A Csudálatos Mary könyvek, és Walt Disney Oscar-díjas musicalje, a Mary Poppins.
Látogassunk el, ha: ...kételkedni kezdtünk a csodákban.

„Jónapot! A Cseresznyefa utca 17-et keresik?” – kérdezte Berti, a gyufaárus fiú a Park bejáratánál, és zenés-táncos mulatságot prezentálva elvezetett minket Banks Papa, Banks Mama, Michael és Jane otthonáig. Ez az a ház, ahol a plafonon teázni épp olyan természetes, mint érteni, mit jelent a „szuperkálifredzslisztikexpiálidózus”, és a csillagokat süteményesdobozokba zárni sem meglepőbb, mint elcsevegni a parkban időző, életrekelt szoborral. És bár a brit főváros számtalan Mary Poppins túrát kínál a turistáknak – no azért közel sem annyit, ahány „Járd végig Carrie Bradshaw összes kedvenc vintage butikját” körút akad New Yorkban –, a Cseresznyefa utcába csak a képzeletünk szárnyán látogathatunk el: ezen a néven a Goolge Earth-ön is csak távol a Banktól és a Szent Pál Székesegyháztól, London külvárosában akad találat.

Helyszín: Csodaország

Hol található: Csak kövessük a fehér nyulat.
A legjobb idegenvezető: Lewis Carrol – Alice Csodaországban, Walt Disney klasszikus meséje, Tim Burton 3D-s filmváltozata, és a Hungaroton meselemez, amelyen Alice-t Domján Edit játszotta.
Látogasssunk el, ha: ...bizonyos akarunk lenni benne, hogy az élet álom, melyből bármikor felébredhetünk.

Alice épp olyan kislány volt, mint a többi száz és százezer: iskolába járt, földrajzot és történelmet kellett magolnia, és folyton a nővére okoskodását kellett hallgatnia, miközben szíve szerint reggeltől-estig körbe-körbe forgott volna, és ha lehetséges, tótágast állva. Ám – ő azt hitte – erre a mi világunkban nincs lehetőság, ezért aztán átálmodta magát Csodaországba, ahol egy fehér nyuszi és egy pakli kártya örökre megváltoztatta az életét. Csodaországban ugyanis a virágok dalolásznak, az állatok mélyenszántó pszichológiai elemzésekbe kezdenek, az országot pedig egy kissé elmeháborodott királynő uralja, akinek hobbija az alattvalók lefejezése. Lewis Carol finom intrikával csempészett társadalom és politikai kritikát egy sokak által máig félreértelmezett klasszikusba, ám ami igazán nagyszerűvé teszi ezt a desztinációt, az nem más, mint a tény kinyilatkoztása: ha bárki megelégeli a demokráciának nevezett szervezett elmebajt, bármikor megrázhatja magát, és tudatára ébredhet.

Helyszín: Smaragdváros

Hol található: A szivárványon túl
A legjobb idegenvezető: Frank L. Baum Óz könyvei (A széles körben ismert Dorothy Gale meséjét elregélő kötet mellett több tucat látott napvilágot), és a Judy Garland főszereplésével készült hollywoodi musical.
Látogassunk el, ha: ...ideje szembenéznünk a félelmeinkkel

Ez az a helyszín, amelyet a legkönnyebb megtalálni: csupán csak követnünk kell a sárgaköves utat. Ez az út azonban olyan veszélyeket rejteget, amelyet a legsötétebb sikátor, vagy a teltháznál háromszor „teltebb” budapesti diszkó sem. Dorkának ugyanis minden tulajdonságával szembe kellett néznie: a gyávaságával – az oroszlánnal, az oktondiságával – a madárijesztővel, a szívtelenségével – a bádogemberrel, a gonoszságával – a nyugati boszorkával, és természetesen a jóságával – a keleti boszorkával is. Ő volt az, aki a kalandos utazás végén azt mondta a lánynak: érintsd össze háromszor a rubincipőd sarkait, és már otthon is vagy. Amikor pedig a lány azt kérdezte: „Akkor miért kellett keresztülmennem az összes küzdelmen?”, a jóboszorkány így felelt: „Mert úgysem hitted volna el nekem, hogy ilyen egyszerű.” Smaragdvárosban tehát megtanulhatjuk, amit keresünk; ha a boldogságunkat nem találtuk meg a kertünk kerítésén belül, akkor valószínűleg el sem veszítettük: a kívánságteljesítő rubincipő mindig is a lábunkon volt.

Helyszín: Roxfort Varázsló és Boszorkányképző Intézet

Hol található: A vonatok a londoni Kings Cross 9 és ¾. vágányáról indulnak.
A legjobb idegenvezető: Joanne Kathleene Rowling hét Harry Potter kötete, és az ez alapján készült kasszasikerek.
Látogassunk el, ha: ...megingott a bizalmunk a barátság erejében.

Harry Potter törött szemüveggel az orrán, Hedvig nevű hóbaglyával a vállán egyszer és mindenkorra beírta magát a popkultúra és az irodalom történetébe. Hogy melyikbe jobban, arról lehet vitatkozni – meg is teszi ezt nap mint nap rengeteg fórumon szémtalan „hápés” és „gyűrűkurás”. Akárhogy is, a brit tanítónő regénye saját világot teremtett, melyben muglik –  azaz varázserő nélküli emberek – és bűbájokat mormoló mágusok élnek együtt, sajnos koránt sem békében és harmóniában. Harry Potter földjét az olyan nevezességek, mint a szárnyas hüllők, hányásízű cukorkák, láthatatlanná tévő köpönyegek teszik színessé és mulatságossá, ám többet ad ennél: az árva kisfiú, akinek szülei minden idők leggonoszabb varázslójának áldozatai lettek, megismerkedik két baráttal, a hebe-hurgya Ronnal, és a stréber Hermione-vel, ettől kezdve pedig semmi sem tűnik lehetetlennek, még az sem, hogy leszámoljon a gonosszal.

Helyszín: A B612-es kisbolygó

Kitalált kincsek
Eldorádó a régi utazók és a bennszülöttek elbeszélései szerint az Amazonas és Orinoco közti vidéken rejtőzik. Az ország közepén, egy Parime nevű tó partjain áll egy város, Manoa del Dorado, amelynek házait aranylemezek fedik,  utcáit pedig drágakövek borítják : ide menekültek az inkák utódai, akik mindennap friss aranyporral hintették be testüket. Már a leírások alapján gyanúsnak kellett volna lennie, hogy ilyesmi nem létezhet, de az emberi kapzsiság olyan, mint a világegyetem és a butaság – végtelen. Ma már tudjuk, hogy a legendát Francisco de Orellana spanyol hajós terjesztette el, oly hitelesen, hogy az 1800-as évekig még a korabeli angol térképek is jelölték Eldorádót... egészen addig, míg Alexander von Humbol egyik latin-amerikai expedíciója során rá nem bukkant a nagy semmire.

Hol található: Egyedül egy török csillagász tudta, ám öltözéke miatt nem hitt neki senki... mert ilyenek a felnőttek.
A legjobb idegenvezető: Antoine de Saint-Exupéry Kisherceg könyve –  lehetőleg franciául.
Látogassunk el, ha: ...a felelőségeink elől menekülünk.

A történet egy meglehetősen valóságos helyszínen: a Szaharában veszi kezdetét. Itt szenvedett repülőgép balesetet a pilóta, és ennek a szerencsétlenségnek köszönhetően ismerkedett össze egy aranyszőke fiúcskával, aki elmesélte kalandjait, akik „szó ami szó, fölöttéb furcsák”. Ám nem csak őt láthatjuk vengégül a Kék Bolygón: ő maga is meginvitál – mindenféle értelemben – kis bolygójára, ahol a kialudt vulkánokról is gondoskodik, „hiszen sosem lehet tudni”, és ahol egy nap 43-szor láthatjuk lemenni a napot. Ám a kisherceg azt is megmutatja nekünk, miként mondunk búcsút e kötelezettségeknek, amint azok kellemetlenek kezdenek lenni: őt egy hiú rózsa egészen a sivatagig űzte.

És bár száműzetéséhez a vadmadarak erejét használta, visszafelé sokkal nehezebb volt az útja: egy sárga kígyó kevesebb, mint harminc máodperc alatt végzett vele, hogy lelke felemelkedhessen. A B612-ről hazatérve saját valóságunkba azonnal a „jól csak a szívével lát az ember” végtelenségig csépelt frázis jut majd eszünkbe, azért emlékezzünk a szavakkal le nem írt, ám rendkvül fontos tanulságra: ha úgy érezzük, ideje átlépni a saját határainkat – szó szerint és metaforikus értelemben egyaránt – ideje felismernünk, hogy csupán a fizikai világhoz való ragaszkodásunk teszi lehetetlenné azt.

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Azerbajdzsánnak nem csecsen segítség kell, hanem bocsánatkérés és kártérítés

Azerbajdzsánnak nem csecsen segítség kell, hanem bocsánatkérés és kártérítés

A Fidesz pártcsaládra lelt az idén, de Orbánéknak nem osztottak lapot az EU-ban

A Fidesz pártcsaládra lelt az idén, de Orbánéknak nem osztottak lapot az EU-ban

Hogyan éljünk együtt a mesterséges intelligenciával? – 4. rész: Hogyan alakul az MI jövője?

Hogyan éljünk együtt a mesterséges intelligenciával? – 4. rész: Hogyan alakul az MI jövője?