szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

Optimista mozgalmat indított egy belga férfi, aminek alfája: nem rossz az idő, hanem szép, esős napunk van! Omegája pedig, hogy még a gazdasági világválságból is jól fogunk kijönni. Ahhoz, hogy ezt elhiggyük, nem szükséges kényszeredetten vigyorogni, csak elfogadni, hogy minden rosszban van valami jó.

Az optimizmus nem egy velünk született hajlam a boldogságra, amely megóv minket a bánattól és a fájdalomtól. Az optimizmus egy tanulópálya, amely során a tudatos ember fegyelem és önismeret révén fejlődik. Az optimizmus segít megérteni az élet értelmét - áll az Optimisták Határok Nélkül (OWB) mozgalmának köszöntőjében, melyet az alapító Luc Simonet írt.

2008-ben alapította az egyesületet, három évvel toszkánai nyaralása után, amikor is eleredt az eső. A lányának próbált kedvében járni, és állítólag azt tanácsolta: „Ne azt mond: milyen szar, hogy esik, inkább azt: milyen szép esős napunk van!”. Annyira megtetszett saját gondolata, hogy hazaérve rányomatta egy csomó esernyőre, majd egy reklámkampányt is indított a belga kormányválság idején. Belgium, az optimisták királysága szlogent ragasztatta a brüsszeli villamosokra, amire számos lelkes visszajelzést érkezett.

A határok nélküliség kezd megvalósulni, az OWB-nek vannak szervezetei Hollandiában, Németországban, Franciaországban és Beninben, de nemsokára svájci, spanyol és a mauritániai optimisták is csatlakoznak Simonet elmondása szerint – szól a Spiegel Online kissé szkeptikus hangvételű cikke, melyben bemutatják azt is, hogy működhet a hétköznapokban a pozitív hozzáállás. Simonet szerint ugyanis mindenben meg lehet találni a jót, csak hozzáállás kérdése. Az esős nap mintájára működik a dugóban állás - amit azért lehet szeretni, mert végre van egy kis lopott idő a pihenésre -, de ennél sokkal fajsúlyosabb dolgoknál is be lehet, sőt kell vetni: például a világméreteket öltő gazdasági válság elfogadására. Simonet maga is sokat vesztett elmondása szerint, amit azonban lehetőségként élt meg a változtatásra és a fejlődésre.

AP

Az optimista Simonet szerint minden sokkal jobb lesz a krízis után, a szervezet logójának pedig egy rózsaszínű földgömböt terveztetett, ami mosolyog. A weboldal is rózsaszín, pedig azt is tudni illik, hogy az optimizmus nem jelent egyet az állandó magunkra erőltetett, kényszeres, állkapocs-zsibbasztó vigyorral. „Az optimizmus nem azt jelenti, hogy mindig jókedvünk van. Azt jelenti: értelmet adunk az életünknek, ami ezáltal elveszti az abszurditását. Simonet állítólag cinizmus nélkül, sztoikusan és tárgyilagosan áll a világhoz és korántsem azzal tölti idejét, hogy a zöld mezőn ugrándozik pitypangból font koszorúval a fején.

A magyar pozitív
Újévkor egy magyar projekt is megkezdte működését tweetpositive címmel, mely arra kéri a pozitív gondolkodókat, küldjék el Twitteren optimista üzeneteiket. Ezekből a budapesti Dózsa György út 84/A szám alatt úgynevezett fénybogarak keletkeznek. Az interaktív installáció révén a járókelők is magukévá tehetik a gondolatokat. Az akció január 6-ig tart és ilyen "furcsaságokat" is lehet olvasni az állítólag panaszkodós magyaroktól: Megígérem magamnak, hogy csak egészségről, boldogságról és bőségről beszélek mindenkinek, akivel találkozom, avagy Mosolyogj másokra! Nézd meg, mit váltasz ki vele! . A kezdeményezést a Facebookon is lehet követni.

Az egyesülettel Simonet-nak például konkrét célja van: változást szeretne hozni, anélkül, hogy guruvá vagy misszionáriussá válna. "Nem próbálom meggyőzni a pesszimistákat és a cinikusokat” – mondja, de kerüli őket, és ez működik. Ebben segít neki a vonzás törvénye is: a pozitív emberek ugyanis automatikusan a hasonszőrűeket vonzzák, nem a búskomorakat. Belőlük szeretne legalább tízezret összegyűjteni Simonet, meg olyanokat is, akik - mint ő - heti 75 órában ingyen és bérmentve dolgoznak az ügyért - a Spiegel riportere szerint ez sem teljesen kóser, mint ahogy az sem, hogy a belga a jóléti államok egyikéből prédikál. Simonet szerint azonban ez badarság, hiszen Afrika egyes területein sokkal elégedettebbek az emberek, anélkül, hogy tudnák, mi az a nyugati értelemben vett jólét.

Az optimisták házirendje Goethe, Kant, Hugo, Dosztojevszkij, Szókratész, Bouvoir és Voltaire életigazságaiból merít, utóbbi nyomán: „Úgy döntöttem, boldog leszek, mert az egészségesebb”. A legutolsó „parancsolat” pedig pokolra küldi a médiát, legalábbis felszólítja a hírek kreátorait: tessék megmutatni a glóbuszunk szépségeit is, és azokat az embereket, akik a világ jobbá tételéért küzdenek. Úgy, mint Simonet. Hát íme. Várjuk optimista hozzászólásaikat ehhez, valamint az euró 320-as árfolyamához.

Ön megmondja ránézésre, hogy milyen erős egy csomó? Szinte biztos, hogy téved

Ön megmondja ránézésre, hogy milyen erős egy csomó? Szinte biztos, hogy téved

Szijjártó Péter kiutasított két, általa kémnek nevezett ukrán diplomatát

Szijjártó Péter kiutasított két, általa kémnek nevezett ukrán diplomatát

Nyaralás kilátással Schladming-Dachsteinben

Nyaralás kilátással Schladming-Dachsteinben

A Fideszt nem hatják meg a háborúban elrabolt ukrán gyerekek

A Fideszt nem hatják meg a háborúban elrabolt ukrán gyerekek