szerző:
Orcifalvi Anna Nóra
Tetszett a cikk?

Az állatmenhelyek számos módszerrel próbálkoznak, hogy minél több adományt gyűjtsenek a menhelyen élő állatok számára, etetésük, orvosi ellátásuk ugyanis többmilliós összegekre rúg havonta. Az Emberek az Állatokért Alapítvány néhány hónappal ezelőtt egy új támogatási rendszer kiépítését kezdte meg, ez az úgy nevezett Angyal Egylet.

Az Angyal Egylet a győri Emberek az Állatokért Alapítvány hivatalos támogatói köre, amely elsősorban azért alakult, hogy több pénzt tudjanak a menhelyen lévő állatok orvosi költségeire fordítani. „Ez az, amire a legnagyobb szükség van, és amit a legkevésbé tudunk adományokból megoldani” – mesélte Magyar Gabriella, aki az Angyal Egylet működését felügyeli.

A december 23-a óta működő Angyal Egylet a „sok kicsi sokra megy” elvén működik, vagyis arra törekednek, hogy havonta minél többen támogassák kis összeggel az állatmenhelyet. Mivel a menhely a megye egyetlen állatotthona, nem csak Győrből, hanem vonzáskörzetéből is idehozzák a kóbor állatokat, így anyagi szükségletei is nagyobbak az átlagosnál. „Az egylet lényege, hogy a támogatásért cserébe szerettünk volna adni valamit, így készítettünk egy honlapot, ahol regisztráció és a minimum támogatási összeg, vagyis 1500 Ft átutalása fejében minden támogató kap egy saját profilt, amit használhat” – mesélte Magyar Gabriella a hvg.hu-nak.

Zsófika jobban van, hála az adományoknak
angyalegylet

Arra is figyelnek az "angyalok", hogy a támogatók megtudják, pontosan mire fordították az adományozott összeget. „Sokan kételkednek benne, hogy az adományozott pénzeket valóban az állatokra költik a menhelyek, így minden hónap végén készítünk egy beszámolót azokról a kutyákról, macskákról, akiken segített ez az összeg” – mesélte Magyar. Zsófikáról például megtudhatjuk, hogy "mozgása sokat javult, kedélyállapota is jobb már. A befolyt összeg egy részéből jó minőségű csonterősítő szereket kapott. Köszönjük!" Zsófika, egy 4 hónapos staffordshire terrier, aki megélte a poklok poklát, olvashatjuk a részletes beszámolóban a honlapon.

A támogatási forma egyébként nem teljesen új keletű itthon, néhány éve a Noé Állatotthon is gyűjt adományokat hasonló módon a menhelyi állatok számára, náluk sikeresen működik, így a győri menhely is reméli, hogy néhány hónapon belül már két-háromszáz tag fogja az állatok orvosi ellátását rendszeresen pénzzel segíteni.

„Rendezvényeket, találkozókat is szeretnénk szervezni a tagoknak, és hamarosan idegen nyelven is elérhető lesz az oldal” – mesélte Magyar Gabriella, akinek az a tapasztalata, hogy azok, akik regisztráltak és már pénzt is utaltak a menhely számára, általában nem csak 1500 Ft-ot, hanem valamivel többet szánnak erre. "Tizenkétezer forintot gyűjtöttünk december 23-a óta, és 31 fő regisztrált az oldalunkon" - számol be Molnár, aki tisztában van azzal, hogy a karácsonyi szezon növelte az adományozási kedvet, és lesznek olyanok a regisztráltak között, akik nem fognak rendszeresen pénzt küldeni.

Dudád Szabolcs

Mitől függ az adományozási kedv?

Az állatmenhelyek egyetértenek abban, hogy az adománygyűjtés kulcsa a kommunikáció, így minden egyesület igyekszik aktív weboldalon és Facebook-oldalon keresztül tartani a kapcsolatot a támogatókkal. Schneider Kinga, a Noé Állatotthon munkatársa szerint az emberek szívesebben adakoznak egy-egy adott ügyre, egy-egy állatra, akiről hallanak, vagy látnak róla képet. Az azonban nem jellemző, hogy valaki „csak úgy” pénzt adna a menhelynek. „A Noé Állatotthon három éve működő, az Angyal Egylethez hasonló támogatói klubja biztosít egy adott kiszámítható összeget az állatok ellátására, ami nagyon sokat jelent” – mondta Schneider Kinga a hvg.hu-nak.

A Noé, a szentendrei Árvácska Állatmenhely, és a győri Emberek az Állatokért Alapítvány is egyetért abban, hogy jobban érzékelhető az adakozási kedv bizonyos ünnepek környékén, a menhelyek azonban nagyobb rendezvényekkel külön kampányolnak is ilyenkor, így nem csoda, ha több adomány fut be. Az Árvácska Állatmenhely elnöke, Sztakó Jánosné szerint ugyan akadnak rendszeres pénzadományozók is, magánemberek és nyugdíjasok is, akik ezertől a százezer forintig terjedően juttatnak pénzt az állatoknak, de mégis inkább a konzerv, száraztáp és a takarók ajándékozása a gyakoribb. „Rendszeresen meghirdetünk különböző munkákat is a menhelyen, amelyeket jelképes összegért, vagy ingyen elvégeznek a segíteni akarók, továbbá az adó 1 százalékáért is hamarosan kampányt indítunk” – mondta lapunknak az egyesület elnöke.

 

Sukoró kettő, NER-módra: szinte bármit építhet a tó partjára egy orosz–magyar oligarcha érdekeltsége

Sukoró kettő, NER-módra: szinte bármit építhet a tó partjára egy orosz–magyar oligarcha érdekeltsége

Karácsony a Mini-Dubajról: Budapest mindent vállal, amit az arab befektető vállalt

Karácsony a Mini-Dubajról: Budapest mindent vállal, amit az arab befektető vállalt

Hátraarc az EU-ban: mégis engedélyeznék a hibridek eladását 2035 után

Hátraarc az EU-ban: mégis engedélyeznék a hibridek eladását 2035 után

Dobszay János: Vissza a jövőnket!

Dobszay János: Vissza a jövőnket!