szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2011 a magyar sport szempontjából sikeres év volt, ami már csak azért is fontos, mert fél év múlva olimpia lesz Londonban. Idén mindent megnyert legjobb tornászunk, Berki Krisztián, úszóink és kajak-kenusaink fontos érmekkel és kvótákkal igazolták klasszisukat, de férfi vízilabdásaink is időnként szemkápráztató játékkal bizonyították, hogy három olimpiai arany után jó esély van a negyedikre is. Az év legfontosabb magyar sportsikerei, videóval.

Divízó I-es jégkorong-világbajnokság, Budapest. Áprilisban a Papp László Budapest Sportaréna adott otthont a Divízió I-es hoki-vb-nek, amitől az év eleji atomkatasztrófa miatt távol maradtak a japánok, házigazdaként pedig jó esélyünk volt az A csoportba való feljutásra is. Ted Sator tanítványai meggyőző játékkal verték Hollandiát (7-3), Dél-Koreát (6-3) és Spanyolországot (13-1), így a mindent eldöntő meccs az olaszok elleni volt.

A szövetségi kapitány a kapusválasztással azonban hibát követett el, tíz perc múlva cserélt is, beállt Szuper Levente, és végül 1-3-ról a magyar csapat 3-3-ra hozta vissza a meccset. A hosszabbítás elején azonban máris az olaszok örülhettek Giulio Scandella távoli lövése után. Az első vonalba Olaszország jutott fel, de a magyar csapat végig összeszedetten és látványosan játszott a tornán, az olasz csapat pedig egyelőre valóban jobb játékerőt képvisel.

Legjobb tornászunk, Berki Krisztián nem hiába lett az Év Sportolója, hiszen lólengésben ritka eredményes évet zárt. Előbb április 9-én megnyerte a berlini Európa-bajnokságot, majd október 15-én megvédte világbajnoki címét is Tokióban.

Utóbbi azért is jelentős, mert kvalifikációs világverseny volt, és bár volt egy érthetetlen szabály, ami miatt nem tudott csak a legjobb szerére koncentrálni, Berki végül megszerezte a londoni kvótát is. Ezen a szeren Hidvégi Vid is remekül szerepelt, mindkét versenyen negyedik lett, januárban dől el, ő indulhat-e az olimpián.

Az augusztusban rendezett szeged síkvízi kajak-kenu világbajnokságon a magyar csapat 18 kvótában volt érdekelt, végül 14-et meg is szerzett. A tornát hat aranyéremmel (Vajda Attila, C-1 1000 m; Csipes Tamara K-1 1000 m és K-1 5000 m; a női kajak négyes, K-4 500 m; Tóth Dávid és Kulifai Tamás, K-2 500 m; Kovács Katalin és Kozák Danuta K-2 200 m), egy ezüsttel (Kozák Danuta, K-1 500 m) és három bronzzal (a Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály, Vasbányai Henrik, Németh Szabolcs férfi kenu négyes, a Takács Kincső, Baravics Gyönyvér női kenu kettes és a Sarudi Alíz, Medveczky Erika kajak kettes) zárta Storcz Botond csapata.

A nevek majd a nyár eleji válogatókon dőlnek el, és jó hír lehet, hogy az olimpiai bajnok Janics Natasa is kajakba ült már, hiszen Szegeden terhessége miatt nem tudott indulni. Mivel a női mezőnyben világklasszis sportolóink vannak, hatalmas harc várható, hogy melyik egységbe ki kerül. A sportág erősségét jelzi az is, hogy Csipes Tamara lett az Év Sportolónője, és édesapja, az olimpiai bajnok Csipes Ferenc az év edzője.

Úszóink idén fantasztikusan szerepeltek a világversenyeken, a decemberi rövidpályás Európa-bajnokság után Kiss László szövetségi kapitány úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy sikerült megcsinálni a Grand Slamet, mert az év valamennyi jelentős világversenyén érmeket szerzett a magyar válogatott.

Az aranyérmek közül is kiemelkedik Gyurta Dániel sanghaji világbajnokságon szerzett első helye júliusban, 200 méter mellen. Bár az utolsó 50 méteren ezúttal is olyan fantasztikus hajrát produkált, mint két éve, Rómában, de már nem olyan drámai körülmények között szerzett aranyat. Most egyedül a négyszeres olimpiai bajnoki japán Koszuke Kitadzsima volt az ellenfele, akit az utolsó tíz méteren győzött le, ezzel megvédte címét.

Kemény Dénes tovább építi a magyar férfi vízilabda-válogatottat, hogy három olimpiai arany után a negyediket is megszerezze. A csapat gerince ugyan már összeállt, a szövetségi kapitány egy ütőképes keretet szeretne összerakni a fiatalabb és az idősebb generáció ötvözésével. Az utóbbi időben ugyan a csapat nem szerzett aranyérmet a világversenyeken, de időnként szenzációs játékkal bizonyította, hogy a magyar vízilabda továbbra is vezeti a világelitet.

Az idei tornák és meccsek közül is kiemelkedik a júliusi sanghaji-vb. Először is, mert az amerikai csapat 9-8-as legyőzésével a válogatott bekerült az elődöntőbe, ezzel pedig kivívta a londoni indulás jogát. Másrészt ott azzal a Szerbiával került össze, amit sokan a világ legerősebb csapatának tartanak. Bár a végén 15-14-es vereséget szenvedtünk, az első három negyeden keresztül az ellenfél nem tudott mit kezdeni a magyarok szenzációs játékával.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) május 26-án bejelentette, hogy a Bajnokok Ligája döntőjének (FC Barcelona – Manchester United) vezetésével a magyar Kassai Viktort és segítőit, Erős Gábor és Ring György partjelzőket bízta meg. A bíró hiba nélkül vezette a meccset, ahol 3-1-re a Barca nyert. Magyar bíró utoljára 1997-ben vezetett BL-döntőt, akkor Puhl Sándor fújhatta a Borussia Dormund – Juventus mérkőzést. Puhlt négyszer választották a világ legjobb játékvezetőjének (1994, 1995, 1996, 1997).

A magyar labdarúgó-válogatott idén jól teljesített, és bár nem sikerült kijutni a 2012-es lengyel-ukrán Európa-bajnokságra, a selejtezőcsoportban, Hollandia és Svédország mögött a harmadik helyen végzett Egervári Sándor csapata. A szakember vezetésével a gárda idén 11 meccset játszott, a mérleg 7 győzelem, 1 döntetlen és 3 vereség.

A nemzeti csapat legnagyobb eredménye mindenképpen a svédek elleni 2-1-es győzelem volt szeptemberben. A legfontosabb Eb-selejtezőn a magyar válogatottból hiányzott öt kulcsember, Juhász Roland, Vanczák Vilmos, Gera Zoltán, Szalai Ádám és Dzsudzsák Balázs is, ráadásul Hajnal Tamás az első félidőben büntetőt hibázott. Rudolf Gergely utolsó percben szerzett góljával végül mégis sikerült az, ami 16 éve nem, legyőztük a svédeket.

A magyar futball idei legnagyobb vesztesége az egyetlen magyar aranylabdás, Albert Flórián elvesztése volt. A 70 éves egykori világklasszis labdarúgó október 31-én halt meg szívinfarktusban, de nem sokkal előtte esett át egy sikeres koszorúérműtéten. A magyar válogatott pedig 5-0-ra legyőzte Liechtensteint a ő tiszteletére rendezett emlékmeccsen.

Albert 351-szer játszott a Ferencváros csapatában, 256 gólt szerzett, a válogatottban 75 meccsen 31-szer talált be az ellenfél hálójába. Legnagyobb elismeréseként 1967-ben az angol Bobby Charlton és a portugál Eusébio előtt végzett a szavazáson, és neki ítélték oda a legjobb európai futballjátékosnak járó Aranylabdát.

Két súlycsoportban is világbajnok bokszolónk, Erdei Zsolt szerződése tavaly nyárom lejárt az Universum Box Promotionnal, de még érzett magában erőt a folytatásra, és több tárgyalás végén biztossá vált, hogy kipróbálja magát a tengerentúlon is: 3+2 meccses megállapodást kötött az ismert amerikai promóterrel, Lou DiBellával.

Az első meccse még nem volt túl meggyőző, a második viszont már igen. Júniusban az egykori világbajnok, Byron Mitchell a hatodik menetig bírta Madár ellen, és másodszor is padlóra került, így Erdei behúzta második győzelmét is. December 31-én IBF-címmeccset vívott volna Tavoris Clouddal, de sérülés miatt le kellett mondania a harcot.

A tavalyi csalódás után Ungvári Miklós 2011-ben, Isztambulban harmadszor lett Európa-bajnok a cselgáncsosok 66 kilogrammos mezőnyében. Négy ellenfél legyőzésével jutott döntőbe, ahol az azeri Tarlan Karimovot győzte le hosszabbításban, aranyponttal. Ez volt a magyar judósport 14. Eb-aranyérme.

A folytatás azonban nem alakult ilyen szépen, ugyanis Ungvári augusztusban, a párizsi kvalifikációs vb-n helyezetlenül zárt. Utána panaszkodott az érthetetlen ruhaproblémra is, és nem túl bizakodóan elemezte azt is, hogy mennyi esélye és kedve van kijutni a londoni olimpiára.

A szurkolók egy év végi online szavazáson Nagy Lászlót, a Barcelona magyar átlövőjét választották a világ legjobb kézilabda-játékosának, elsősorban azért, mert május végén Bajnokok Ligája-győzelemre vezette a katalánokat. A döntőben a Ciudad Realt verték meg 27-24-re. Idei teljesítményét megkoronázta a Barca decemberi, kétgólos sikere (25-23) az Atlético Madrid otthonában, amivel nagyon megnőtt az esélyük a bajnoki címvédésre. A meccsen Nagy a csapat vezére és sikerembere volt.

A játékos a 11 lövésből 8 akciógólt szerzett, majd két villanással eldöntötte a meccset is. 23-23-as állást követően az utolsó percben egy távoli átlövéssel, majd egy időn túli szabaddobásból lőtt góllal a katalán csapat javára fordította a mérkőzést. A meccs után a hvg.hu-nak értékelt.

A Fradi női kézilabdacsapata kapta 2011-ben az Év Csapata elismerést, miután májusban megnyerte a Kupagyőztesek Európa Kupáját (KEK). Ráadásul a lehető legnehezebb ellenfeleken kellett átküzdeniük magukat. A nyolcaddöntőben legyőzték a dán Viborgot, majd a francia Toulont és a Metz együttesét, a döntőben pedig az Alicantét.

A Fradi sikere azonban nem véletlen, az egyesületnél komoly szakmai munka kezdődött, melynek célja a Győr hazai egyeduralmának megtörése. A klub leginkább a magyar játékosokra épít, jól használja az utánpótlást, és elkötelezett szakmai gárda áll a csapat mögött.

A magyar sportéletben kisebb vihart kavart két döntés is. Az első Mezey György váratlan menesztése volt a bajnok Videoton kispadjáról, pontosabban nem hosszabbították meg lejáró szerződését. Helyére a portugál Paolo Sousa került, akiért a Blikk értesülései szerint évi 64 milliót kell fizetnie a székesfehérvári gárdának, mely jelenleg a harmadik helyen áll a bajnokságban, kilenc ponttal lemaradva az éllovas Lokitól.

A másik eset Karl Erik Böhn, a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitányának kinevezése volt a legeredményesebb hazai klubcsapat, a Győri Audi ETO KC élére. A norvég tréner szakértelmét senki sem kérdőjelezte meg, de a Fradi vezetésével a többi csapat azért emelte fel a hangját, mert Böhnt azzal a feltétellel nevezték ki a nemzeti csapat élére, hogy klubfüggetlen lesz. Végül a Magyar Kézilabda Szövetség biztosította a klubokat, hogy Böhn kettős szerepvállalása csak a szezon végéig tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!