szerző:
H. A.
Tetszett a cikk?

A vendégeknek történetük során most először sikerült megverniük a magyar együttest.

A Hollandia elleni mérkőzéssel kezdődött meg a magyar férfi kézilabda-válogatott szereplése a magyar-szlovák közös rendezésű Európa-bajnokságon, amelynek Budapest, Szeged, Debrecen, Pozsony és Kassa ad otthont. A B csoportot a magyar és a holland együttes mellett Portugália és Izland csapata alkotja.

Ez a 13. kontinenstorna, amelyen a magyar csapat is részt vesz, de az első férfi felnőtt világverseny a sportágban, amelynek részben Magyarország ad otthont. A válogatott eddigi legjobb Eb-szereplése az 1998-as hatodik hely volt, legutóbb kilencedik lett a csapat, idén pedig a legjobb nyolc közé kerülés a magyar szövetség elvárása.

A hollandokat eddig mind a húsz alkalommal legyőzték a magyarok, akik továbbjutás esetén a Szlovénia, Dánia, Észak-Macedónia, Montenegró, illetve a Horvátország, Szerbia, Franciaország, Ukrajna négyesből érkező két-két együttessel találkoznak a középdöntőben.

Túry Gergely

Jelentős tényező lehet a tornán a koronavírus terjedése. A résztvevő csapatoknak már most számos játékosa és stábtagja megfertőződött – ezzel függnek össze a franciák, a szerbek és a montenegróiak szervezést érintő panaszai –, és az esetleges újabb megbetegedések megkavarhatják a sorokat. A szabályok szerint aki a torna idején megfertőződik, annak legalább öt napot elszigeteltségben kell töltenie, és csak két negatív PCR-teszttel térhet vissza. A járvány miatt a két szlovákiai csarnokban a lelátóknak csupán a negyedét foglalhatják el a szurkolók, Magyarországon nincs létszámkorlátozás.

A tavalyi világbajnokságon ötödik helyezett magyar válogatott minden meccsét a múlt hónapban átadott, a budapesti népligetben álló, 78 milliárd forintért felhúzott MVM Dome-ban játssza majd.

A meccs

A hollandok vezethették az első akciót és rögtön fel is avatták Mikler Roland kapuját, de nem váratott sokáig magára a válasz: Máthé Dominiké dobta az első magyar gólt az új csarnokban.

A hetedik perc végére a hollandok három gólos előnyt dolgoztak ki (2-5). Náluk bement a hetes, a hazaiaknak megítéltet viszont megfogta a holland kapus. A két emberelőnyös percével sem tudott élni a magyar csapat.

A 11. percre négyre nőtt a holland előny (3-7), Gulyás István szövetségi kapitány idejét látta kikérni az első idejét, hogy rendezze a sorokat.

Túry Gergely

Végre meglett a negyedik gól! Mikler nagyot védett, Lékai átszelte a labdával pályát, leadta Pedrónak a szélre, aki bevágta Ravensbergen kapus mellett (4-8).

Támadásban továbbra is sok hibával játszott a magyar csapat, túl sok volt az eladott labda, ha pedig mégis eljutottak a lövésig, a holland kapus rendszerint útját álta a próbálkozásoknak. A védekezéssel sem lehetett elégedett a kapitány, ezt kapuscserével próbálta orvosolni, az első félidő felénél Székely Mártont küldte be, aki szép védéssel nyitott.

A folytatásban sem változott jelentősen a magyarok játéka, a holland kapus Máthé újabb hetesét fogta ki, miközben a hollandok tovább tudták építeni az előnyüket, a 20. percben 5-10 volt az állás oda.

Túry Gergely

A magyar gólcsendet Bodó Richárd törte meg, átlövésből hozta a magyarok 6. találatát, amire azonban azonnal érkezett a holland válasz, ráadásként még Sipos Adriánt is kiállították. Üres kapus támadásból Hanusz Egon góljával lépett közelebb a magyar csapat az ellenfélhez (7-11).

A félidő utolsó perceire felpörögtek az események. Előbb Lékai értékesítette az Ancsin Gábor által kiharcolt hetest, majd Bodó talált be (9-11). A hollandok kértek időt a 28. percben, majd kínai figurával folytatták a gólgyártást, amire Bánhidi tudott válaszolni. Székely fogott nagyot az utolsó percben, Ancsin lövése viszont nem ment be, így az első harminc perc végén 13-10 a vendégeknek.

Második félidő

Holland szabálytalanságba fúló magyar támadással, majd Lékai értékesített hetesével folytatódott a meccs, majd Székely védése után Bóka Bendegúz találatával folytatódott a szünet után a meccs. Lékait a gólja után gyorsan ki is állították, az ellenfél pedig kihasználta az emberelőnyt.

Úgy tűnt, végre beindul a magyar válogatott. Máthé góljával került megint közelebb a csapat a hollandokhoz, aztán Bánhidi villant, és már csak egy volt közte. Egalizálni viszont nem tudott a magyar csapat, bár emberelőnyben is játszhatott.

Túry Gergely

A 39. perc elejére megint négygólos előnyt dolgozott ki az ellenfél (14-18), nagyon kellettek Lékai góljai, hogy a magyar csapat tartani tudja a lépést. A támadások azonban megint nehézkesen épültek, a hollandok pedg nagyon érezték, hol lehet beszuszakolni a labdát Székely mellett, így a különbség megint négyre nőtt.

A 41. percben Ten Veldét piros lappal kiállították, miután arcon ütötte és leterítette Máthét, Pedro pedig megszerezte a csapat 17. gólját. Aztán egy végtelenségig tartó holland támadás, majd egy eladott magyar labda és Székely nagy védése után érkezett Lékai és bevágta a 18.-at.

Ekkor jött meg úgy igazán a magyar szurkolók hangja az új csarnokban, ahová minden magyar meccsre eladták az összes jegyet. Nem csak az övéiket biztatták, a játékvezetőknek is tudtára adták: úgy tűnik, mintha a hollandoknak a kelleténél kicsit hosszabbra hagynák a támadóidőt.

Túry Gergely

Egy híján húsz, Petar Topic! Húsz, Máthé a fal fölött. A hollandok azonban továbbra sem engedték közelebb a hazaiakat, sőt, a szélről újra betaláltak, és megint három volt közte (21-24).

Bodó a kilencesről felugorva szépített, de egy újabb magyar szabálytanaság és hetes megakadályozta az újabb építkezést. Sipos ziccert hibázott, két méterről hasba lőtte a holland kapust, sok ezer magyar kapta a fejéhez a kezét hitetlenkedve. Az ellenfél időt kért, amitől újra lendületbe jött és meg is lőtte a 26. gólját. Magyar oldalon újabb elszórt labda volt csak a válasz.

Egy pillanat alatt megváltozott azonban a hangulat, amikor Bodó egymás után kétszer is eredményes volt és 25-26-ra változtatta az eredményt, zúgott a csarnokban a ria-ria-Hungária, a hollandok támadását pedig folyamatos füttyszó kísérte. Ez nem akadályozta meg őket a gólszerzésben.

Az 55. percben Pedro megszerezte a harmadik, nagyon fontos találatát, Székely hárított, a magyarok pedig az egyenlítésért támadhattak. Lékai tette be, de a beálló lemaradt róla, így elszállt az esély. A hollandok pedig nem hibáztak, egy hosszú, szabálytalanságokkal tarkított támadás után megszerezték a 28. góljukat. Válaszolni Lékai tudott, ráadásul Székely újra a helyén volt, így közel 20 ezer magyar buzdítása mellett újra elindultak az egálért. Lékai pedig ezúttal nem hibázott: 28-28.

Túry Gergely

A hollandok azt már nem engedték, hogy a vezetésért támadjon a házigazda: újra megszerezték a vezetést, a magyarok viszont emberelőnybe kerültek, miután Lékait megütötték. Illetve kerültek volna, ha Lékai be nem megy a pályára szabálytalanul, és nem adnak neki is két percet a játékvezetők. Ráadásul a hollandoknál volt a labda. És be is dobták, 30 másodperccel a vége előtt (28-30).

Az elsietett magyar támadás a holland kapusban halt el, a vendégek szövetségi kapitánya ismét időt kért és 9 másodperccel a lefújás előtt újra felsorakozhattak Székely kapuja előtt. És megint nem hibáztak. 28-31 lett a vége, Hollandia története során először legyőzte a magyar válogatottat.

A magyarok nagy meglepetésre úgy veszítettek, hogy egyszer sem vezettek, három időkérésükből csak egyet használtak ki, négy átlövőjük közül pedig csupán egy lőtt gólt.

A hollandok legeredményesebb játékosa, egyben a mezőny legjobbja Kay Smits volt tíz góllal, Dani Baijens nyolcszor talált be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!