szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Stresszhelyzetben az aranyhörcsögök éppúgy túl sokat esznek, mint némely ember, állapították meg amerikai kutatók.

Kísérleti hörcsög. Társaságban
többet eszik
Az aranyhörcsögök emiatt túlsúlyossá válnak. A kísérletben két hörcsögöt tettek egy ketrecbe, miközben normális körülmények között egy állat egyedül lakik. Minél többször kerültek a rágcsálók ilyen körülmények közé, annál többet ettek, miközben a kontrollcsoportban lévő hörcsögtársaik teljes nyugalomban voltak és nem híztak. A kutatók úgy vélik, az aranyhörcsög ideális vizsgálati alany ahhoz, hogy az embereknél stressz által kiváltott súlygyarapodás okait föltárják.

A Wissenschaft című német internetes lap az amerikai Georgia állam egyetemén végrehajtott kísérletsorozatról azt írja, hogy további vizsgálatoknak kell kimutatniuk: az egerek és patkányok stresszhelyzetben miért viselkednek másképpen, mint a hörcsögök.

Timothy Bartnes, a vizsgálat vezetője ezt azzal magyarázta, hogy az aranyhörcsögnek és az embernek azonos a legfontosabb stresszhormonja, a cortisol, miközben a többi rágcsálónál másfajta hormon működik. Ez fölveti azt a kérdést is, hogy vajon milyen mértékben felelős a cortisol hormon az evéskényszerért – olvasható a német online újságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Test és lélek

Az almaecet megöli a stresszt

Az almaecet nemcsak bizonyos ételekhez kiváló, hanem jótékony hatással van az állatokra is – idézi az egyik szakmai magazin az egyik magyar állatorvos véleményét.

hvg.hu Plázs

Stressz – a kor kórja

„Küzdj vagy fuss” – a XXI. század népbetegségeként aposztrofált stresszre adható lehetséges válaszok ezek. Számtalan betegség kialakulása miatt okolják az állandó készenlétet igénylő, és sokszor megoldhatatlannak tűnő mindennapi problémák okozta stresszt. A pszichológus a személyiségben keresi a válaszokat, a belgyógyász a szégyenérzetet is okolja, a kardiológus pedig a beteg felelősségéről beszél.

MTI/hvg.hu Tech

A peptid-kezelés után újra látnak a megvakított hörcsögök

Szintetikus peptidmolekulákkal sikerült elérni, hogy sérült szemidegek hegesedés nélkül forrjanak össze és összenőjenek az idegsejtek, vagyis hogy a kísérleti állatok újra lássanak. A kísérleteket végző merikai és kínai kutatók nem titkolt távlati célja, hogy emberi agyműtéteknél is használják készítményüket.