szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Svájc és Franciaország határának találkozásnál, Genf közelében építette egy föld alatti köralagútba a világ eddig legnagyobb részecske-gyorsítóját a CERN, az európai részecskekutató intézet. Ha elkezdődnek a kísérletek, áramszünet lehet a térségben.

Az LHC kerülete 27 kilométer
© CERN
A kör alakú alagútba telepített LEPC szerkezetben, a nagy elektron-pozitron ütköztetőben óriási energiával egymással szembe irányítanak és a fénysebességhez közelire gyorsítanak protonokat, az atom elemi részecskéit. Ezek találkozásakor ütközésük óriási - hét terawattot elérő energiát szabadíthat fel, ami messze meghaladja az atomhasításkor, de még az atomegyesítéskor keletkezőket is
 
Siker esetén fény derülhet a világűrben zajló elemi-részecske kapcsolódások lényegére is. A protonokat a köralagútban mélyhűtött, nagyon sok áramot fogyasztó elektromágnesek vezetik az alagút középvonalában egymással pontosan szembe. Mindeddig azonban csak rendkívül rövid időre sikerült a protonokat ütköztetni, ezért a remélt energia-felszabadítást nem sikerült elérni.
 
Ezért még nagyobb teljesítményű szerkezetet építenek a köralagútba, a hadron ütköztetőt. Hadron a gyűjtőneve a magfizikai elemi részecskéknek. Ha a jövő év elején megkezdik a működtetését, - az LHC (Large Hadron Collider), a nagy hadron ütköztető üzemeltetéséhez 180 megawattos áramteljesítményre lesz szükség. Rengeteg energia, 27,5 megawattnyi a köralagútba épített 7000 terelő elektromágnes hűtéséhez kell, mert azokat mínusz 270 Celsius-fokra, csaknem az abszolút nullára kell hűteni. Csak ilyen állapotban alkalmasak a közel fénysebességre felgyorsított részecskék pontosan egymással szembe vezetésére.
 
A 180 megawatt elegendő egy közepes fejlettségű és méretű város áramellátásához. Ezért attól tartanak, hogy az LHC bekapcsolásakor a genfi körzetben áramkimaradás léphet fel. A CERN részben francia terület alatt épült, és az áramellátási körzet is közös. Az LHC a körzetből tíz százaléknyi áramot vonna ki. Ezért eleve úgy tervezik, hogy az LHC-t csak nyáron üzemeltetik, mert a téli, áramigényesebb időszakokban valóban előidézhet egy áramszünetet. Az sem mellékes, hogy nyáron az áram ott olcsóbb is. A rendkívüli kísérlet egyike a világon a legköltségesebbeknek. Ám az elemi részecske kutatás nélkül nem remélhető a lényegében "ingyen" energiák előállításának felfedezése.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!