szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egyre bővül az online alkalmazások kínálata (ld.

Egyre bővül az online alkalmazások kínálata (ld.  korábbi cikkünket), sőt, ma már nemcsak különálló programokat, hanem teljes operációs rendszereket is futtathatunk a böngészőből. Ez a megoldás elsősorban az utazó felhasználókat célozza meg: nem kell hozzá saját gép, elég beülni egy internetkávézóba, beizzítani a böngészőt, és pár pillanat múlva máris megszokott számítógépes munkaasztalánál dolgozhat az ember.
A webes operációs rendszerek többsége a Windowst másolja, és azokat a programokat kínálja fel, amelyek önállóan is elérhetők a weben. De akinek nincsen kedve utánuk szaladgálni a böngészővel, itt egybegyűjtve megtalál mindent, ráadásul összecsiszolva, és felpakolva egy kellemes felületre, amelyet kifejezetten úgy terveztek, hogy zökkenőmentessé tegye a munkát.
Az egyik legnépszerűbb webes operációs rendszer a Desktoptwo. A használata ingyenes, csupán regisztráltatnunk kell magunkat, és elviselni egy keskeny kis sávot, amelyen hirdetések jelennek meg. A rendszer olyan, mint egy nívósabb gyorsétkezdében elköltött ebéd: minden fontos tápanyagot tartalmaz, de hiányzik belőle az egyéni jelleg. Virtuális merevlemezünk, vagyis a fájljaink elraktározására szolgáló tárterület egy megabájt; a megtöltéséhez kapunk egy csomó irodai alkalmazást (a kínálat az OpenOffice-ra épül), levelezőprogramot, webszerkesztőt, MP3-as lejátszót, blogolási lehetőséget, RSS olvasót, csevegő programot stb., szóval minden olyat, amire a napi munkában szükségünk lehet. A kliensrendszerrel szemben támasztott követelmények nagyon szerények: Flash, Acrobat Reader és Java.
A rendszernek jelenleg mintegy 175 ezer felhasználója van világszerte; kiszolgálásuk nem kis terhet ró a cég szervereire, de a gépek egyelőre bírják a strapát. A rendszer egyszerre 8000-10000 embert tud ellátni, azonban a Sun Startup Essentials-szal kötött megállapodás alapján rövidesen 350 ezerre szeretnék feltornászni a felhasználói számot.

Csúnya, de otthonos: ez a Desktoptwo

Ugyanezen a pályán próbálkozik egy másik rendszer, a Sun Secure Global Desktop. Ez az egyik legelső webOS-re, a Tarantellára épül, amelyet a kilencvenes évek végén indított be a Santa Cruz Operation. A Tarantella a gyenge internet-elterjedtség és a dotcom csőd miatt nem tudott áttörni, a Sun viszont fantáziát látott benne. Két évvel ezelőtt tehát megvásárolta, és kicsit kipofozva, Sun Secure Global Desktop néven újra harcba küldte.
A Desktoptwo-val ellentétben a Sun Secure Global Desktop inkább a vállalati felhasználókat veszi célba: a rendszer egy központi szerverre támaszkodik, ezen futnak az alkalmazások, amelyeket a szerver azután az interneten keresztül továbbít az egyéni felhasználókhoz. A rendszer elvileg bármilyen programot képes futtatni, de az áramoltatott alkalmazások mind a kiszolgálóval, mind a kliensrendszerekkel szemben magasabb követelményeket támasztanak, mint a Desktoptwo.
A webOS ötlete ma még sokakban idegenkedést kelt - az ember valahogy ragaszkodik rendetlen, túlzsúfolt, de mégiscsak saját otthoni (számítógépes) íróasztalához. A felhasználói szokások azonban gyorsan változnak, és a fejlesztők nagyon bíznak az ifjabb felhasználókban, akikből hiányoznak a korábbi generációk előítéletei. Ráadásul, ahogy egyre több nagy név lép be az online szoftverpiacra, a webOS-ek is jobban kistafírozhatók, vagyis az idő kétségtelenül nekik dolgozik.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!