szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ezekből kiderül, milyen hatást gyakorol az informatikai ágazat a munkahelyteremtésre, a...

Ezekből kiderül, milyen hatást gyakorol az informatikai ágazat a munkahelyteremtésre, a cégalapításra, valamint a helyi IT-költések és adóbevétel alakulására a világ 82 országában és régiójában. 

A magyarországi IT-piac az átalakulóban lévő gazdaság jellemzőit mutatja: az idei évben az IT-költések 43 %-át a hardverek adják, és mindössze 23 % jut a szoftverekre. Magyarországon a GDP-nek csupán 2,3 %-át költik IT-ra, szemben a világviszonylatban jellemző 2,5 %-kal. Bár a számítógépes programokra viszonylag keveset költenek, a szoftverekhez kapcsolódó munkahelyek száma 2007-ben várhatóan a teljes IT-foglalkoztatottság közel 48 %-át teszi majd ki, amely több mint 118 000 foglalkoztatottat jelent. A Microsofthoz kapcsolódó foglalkoztatottság várhatóan a teljes IT-foglalkoztatottság 45%-át fogja kitenni, azaz a szoftveróriás és partnerei több mint 50 ezer embert foglalkoztatnak Magyarországon.

A Microsoft megbízásából végzett kutatás keretében az IDC megvizsgálta, milyen hatást gyakorol az IT ágazat a munkahelyteremtésre, a cégalapításra és az adóbevételek alakulására a világ technológiai beruházásainak 99,5 százalékát adó 82 országban. Az IDC megállapította, hogy a Microsoft platformon futó termékeket fejlesztő, értékesítő és forgalmazó IT-szakemberek és az ilyen tevékenységet folytató IT-cégek munkatársai kiemelt szerepet játszanak az IT‑ágazatnak tulajdonítható munkahelyteremtésben és gazdasági fejlődésben. A felmérésből az is kiderült, hogy a Microsofttal együttműködő cégek árbevétele messze meghaladja a Microsoft saját forgalmát, s ezt a magyarországi eredmények is alátámasztják: a Microsoft 2007-es árbevételének minden forintja 6,4 Ft forgalmat generál a cég partnereinél.
A kutatás szerint a magyarországi IT-költések összege idén eléri az 545,5 milliárd forintot, ebből a szoftverekre 122,8 milliárd forintot költenek. A következő négy évben ez a szám várhatóan évi 6,2 %-kal növekszik, s ezen belül a szoftverköltés évi 8,6 %-kal fog emelkedni. Az IDC azt is megállapította, hogy a szoftverberuházások tényleges arányukon túlmutató mértékben ösztönzik a szakképesítést igénylő munkahelyek számának bővülését, s elsősorban a disztribúciós és a szolgáltató szektorban, valamint az informatikát hasznosító szervezeteknél generálnak új tevékenységeket. Míg a dobozos szoftverekre fordított összeg csupán 23 százalékkal fog részesedni a 2007-es év teljes IT-költéséből, az IT-profilú munkahelyek 48 százaléka kötődik majd szoftverekhez.
Az IDC hatáselemző modellje letölthető innen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!