szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit környezetvédelmi hivatal felhívta a gyártók figyelmét, hogy több információt hozzanak nyilvánosságra az energiatakarékos égők egészségügyi és környezeti hatásairól.

Epilepsziások és fényérzékenyek továbbra
is használhatnak majd hagyományos izzót
© sxc.hu
A BBC értesülései szerint szervezet szerint mivel a „zöld” égők kis mennyiségű higanyt tartalmaznak, ezért bővebb információra van szükség, a biztonságos kezelés és újrahasznosítás miatt. Emellett figyelmeztető címkét is elhelyezne az égők csomagolásán, amely tájékoztatja a vásárlókat az esetleges egészségügyi kockázatokról, valamint útmutatást kínál, hogy a véletlenül összetört villanykörtéket hogyan lehet biztonságosan feltakarítani.

Egy toxikológus szerint azonban nem kell pánikba esni, az égőkben lévő higany ugyanis olyan csekély mennyiségű, hogy egyszerre többet kellene belőlük összetörni, hogy problémát okozzanak.

„A higany miatt környezetvédelmi problémát jelenthet, ha ezeket az égőket hétköznapi szemetesekbe dobják ki” – magyarázta Dr. David Spurgeon környezetvédelemmel foglalkozó kutató a BBC-nek. „Így ugyanis megtörténhet, hogy a higany a levegőbe, vagy a talajba kerül a szeméttelepekről.”

Dr. David Ray, a University of Nottingham toxikológusa szerint ha öt ilyen égő összetörik egy kis méretű, rossz szellőzésű szobában, az már jelenthet egészségügyi kockázatot. A brit Környezetvédelmi Minisztérium javaslata szerint, ha egy energiatakarékos villanykörte összetörik, a szobát legalább 15 percre ki kell üríteni. A törött égőt nem szabad porszívóval feltakarítani, illetve a törmelék közelébe került port nem szabad belélegezni. Ehelyett a villanykörtét gumikesztyű használatával egy zárható műanyag zacskóba kell elhelyezni, s a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni, hogy hol lehet tőle megszabadulni, legalábbis a szigetországban. Nagy-Britanniában egyébként a kiégett körtéket az értékesítés helyére lehet visszaszállítani, de a szeméttelepeken is felkészülnek a biztonságos tárolásra és megsemmisítésre. Ennek ellenére a jelenleg kapható égők csomagolásán nem tüntették fel ezen információkat.

Dr. David Ray szerint egy átlagos, energiatakarékos villanykörte mintegy 6-8 milligramm higanyt tartalmaz, amelyet „kis mennyiségként” aposztrofált.

„A higany összegyűlik a testben, különösen az agyban” – magyarázta a szakember. „Az anyag legnagyobb a veszélyt akkor rejti, ha valaki többszörösen, vagy hosszú ideig van kitéve neki. Egyszeri kitettség nem jelent akkora gondot, mintha valaki például egy égőgyárban dolgozik. Ha eltörünk egy égőt, az még nem egyenlő a közvetlen veszéllyel, azonban, ha egy kis méretű, rosszul szellőző szobában összetörik 5 darab, az már rövid távon veszélyt jelenthet az egészségre nézve.

A higanytartalom mellett, egyes energiatakarékos égők bőrirritációt okozhatnak, azoknál, akiknek érzékeny a bőre az erős fényre. A brit kormány tervei szerint 2011-ig a szigetországban lecserélnék a hagyományos izzólámpákat energiatakarékos társaikra, azonban a Brit Dermatológusok Szövetsége felhívást intézett a döntéshozókhoz, hogy az érintettek mentesülhessenek a korlátozás alól.

Az égőket előállító gyártók szerint azonban nem kell aggódni, ugyanis a közeli jövőben olyan villanykörtéket dobnak piacra, amelyek már nem jelentenek efféle veszélyt.

A fényérzékenység elsősorban azoknak okozhat problémát, akik például olyan betegségekben szenvednek, mint a szisztémás lupus erythematosus nevű autoimmun szindróma, a Xeroderma Pignemtosum (XP) nevű génhiba, az ekcéma és a bőrgyulladás egyes formái, illetve a porphyria. A becslések szerint ezek a tünetek mintegy százezer brit polgárt érintenek. Egyes egészségvédő szervezetek arra hívják fel a figyelmet, hogy az energiatakarékos égők, amelyek a hagyományos izzók által igényelt áram mintegy negyedét használják csak fel, migrént okozhatna, és megnövelhetik az epilepsziás rohamok kockázatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Befellegzik a villanykörtének

Thomas Alva Edison 1879-ben szabadalmaztatott izzószálas villanykörtéjét 2015 után a múzeumokba kívánja száműzni az Európai Unió energiaügyi hatósága. Az ok: az izzók sokkal több áramot fogyasztanak, mint a gáztöltésű fény- és energiacsöves, ma már CE jelzésű világítótestek.

hvg.hu Tech

Ausztrália búcsút mond a villanykörtéknek

Fénycsövekre cserélik a szigetország hagyományos villanykörtéit egy környezetvédelmi rendelet értelmében, amelynek célja a klímaváltozást elősegítő gázok kibocsátásának csökkentése.

MTI Tech

Vezeték nélkül gyújtottak meg egy villanykörtét

Vezeték nélkül bírt világításra villanykörtét a WiTricity nevű amerikai találmány. Az "áramsugárzás" technológiájának köszönhetően eltűnhetnek a környezetszennyező elemek és akkumulátorok, és a villásdugóval sem kell már sokáig bajlódni a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai szerint.

MTI Tech

Izzólámpa helyett világít az OLED

A természetes napfényhez hasonló fényt kibocsátó, jó hatásfokú, lapos fényforrást készítettek szerves félvezetők felhasználásával amerikai egyetemi kutatók. A 13 éves munkával elkészült OLED (organic light-emitting diode, vagyis szerves fény kibocsátó dióda) várhatóan drasztikusan átalakítja a belső terek világítását.