szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Parkinson-kórosok saját maguknak termelik a gyógyulást jelentő sejteket, mutat rá ausztrál tudósok egy csoportja. Az emberi orrjárat hátsó részéből kinyert őssejtek komplikációk nélkül okoztak nagymértékű javulást állatkísérletek során, ám az embereken alkalmazható gyógymódra akár tíz évet is várhatunk.


A Griffith University és a University of Queensland kutatói Parkinson-kóros betegek orrjáratának hátsó részéből nyertek ki őssejteket. Vizsgálataik során arra döbbentek rá, hogy az e sejtekből kinyert sejttenyészetek, mihelyst az állati agyakba injektálják őket, dopamintermelésre késztetik a Parkinson-kóros patkányokat.

A Stem Cells szaklap aktuális számában publikált, öt évnyi kutatást összefoglaló tanulmány mögött a Griffith professzora, Alan Mackay-Sim és tíz társa áll. Mackay-Sim szerint az agysejtek degenerációja következtében fellépő Parkinson-kór miatt a patkányok csak körben voltak képesek mozogni, a sejttenyészetek injektálását követően azonban mozgásuk  jelentősen javult, és képesek voltak egyenes vonal mentén is mozogni, ehhez pedig csak három hétnek kellett eltelnie az első beavatkozást követően.

Az eddigi kutatásokhoz képest jelentős javulásnak tűnik az is, hogy a transzplantációk egyike sem okozott tumorokat az állatokban. Mackay-Sim azonban elmondta, az áttörés nem tekinthető gyógyszernek, mivel nem a betegség okát szüntetjük meg, hanem csak a szimptómákat "kezeljük le".

Az idegsejtek leállása következtében fellépő Parkinson-kór hatásait jelenleg olyan gyógyszerekkel kezelik, amelyek dopamintermelést indítanak be az agyban, viszont e gyógyszerek huzamosabb használat esetén veszítenek hatékonyságukból. Az áttörés ettől függetlenül azért is fontosnak számít, mert a sejteket a páciensek saját szervezetéből is ki lehet nyerni, így ez esetben el lehet tekinteni az őssejtkutatás során gyakran megjelenő etikai problémáktól. Mackay-Sim szerint a következő kísérletek majmokkal zajlanak majd, az emberek életét megkönnyítő gyógymód gyakorlati alkalmazására azonban öt-tíz évet is várhatunk majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Diabétesz és Parkinson-kór ellen is jó a kávé

A kávé nem csak élénkít, de mérsékelt fogyasztása segít megelőzni a cukorbetegséget és a Parkinson-kórt is a Deutsche Medizinische Wochenzeitschrift című német szaklapban megjelent tanulmány szerint.

MTI Plázs

Kevesebb a Parkinson kóros a dohányosok között

A kávét kedvelők és a dohányosok ritkábban betegszenek meg Parkinson kórban, mint azok, akik nem rabjai e két szenvedélynek - állapították meg amerikai kutatók megerősítve a témával kapcsolatos néhány korábbi vizsgálat eredményét.

Plázs

Megelőzhető a Parkinson-kór?

A Laval Egyetem kutatói legújabb vizsgálatuk során megállapították, hogy az omega-3 zsírsavaknak védő hatásuk lehet a Parkinson kór kialakulásával szemben.