szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy évezredekkel előtt élt háziegér földi maradványai révén fejthető meg egy bronzkori királyi bárka titka, amely 3500 évvel ezelőtt süllyedt el Törökország partjainál.

A legrégebbi ismert hajós potyautas egyben bizonyítékot is szolgáltat arra nézve, hogy miként terjedtek el világszerte a rágcsálók.

Thomas Gucchi, a Durhami egyetem régésze azonosította az egér állkapocstöredékét a hajóroncsban fellelt üledékben - olvasható a New Scientist című tudományos hírportálon.

A hajó elefántcsontot, ébenfát, ezüstöt, valamint aranyat szállított, s a leletek között van egy arany szkarabeusz is Nefertiti-királyné kártusával. A rakomány arra utal, hogy királyi bárkáról lehet szó, ám mivel a rakományban oly sok különböző kultúrát reprezentáló tárgy van, éles vita alakult ki a szakemberek között arról, hogy a hajó mely országé lehetett, honnan hová vihette útja.

Az egér állkapcsa azonban sok kérdést segít megválaszolni. Thomas Gucchi által végzett elemzés alátámasztotta, hogy egykori tulajdonosa egy közönséges háziegér (Mus musculus domesticus) lehetett - ez az egyetlen olyan rágcsáló, amely szoros közelségben él az emberrel. A bronzkori rágcsáló őrlőfogainak alakja arra utal, hogy ez a rágcsáló az észak-levantéi partokról származott, mivel megegyezik a Szíria Ciprushoz közeli részén élő modernkori háziegér fogazatával.

A nemzedékeken át a hajókon élő rágcsálók nagyobb testméretre tettek szert. Ez a háziegér azonban épp oly aprócska volt, mint abban az időben a szárazföldi társai, így valószínűsíthető, hogy közvetlenül az indulás előtt, potyautasként osont fel a hajóra.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az egerekben már legyőzték a HIV vírust, jöhetnek az emberek is

Már laboratóriumban is előállítható a kilencvenes években vizsgált természetes HIV-immunitás. A University of Pennsylvania kutatóinak munkája révén a vírus nem képes behatolni a fehérvérsejtekbe, a fertőzött egerek a kezelésnek köszönhetően meggyógyultak, írja a Wired.

MTI Tech

A Dunakanyarban egy 480 éve elsüllyedt kincseshajót találtak

Szenzációs felfedezésként egy 480 éve hullámsírban megbújó dunai hajó maradványait jelezték a műszerek a Dunakanyarban, az egyedülálló lelet további feltárásához most szponzorokat keresnek - közölte a kutatást irányító búvár-régész.

MTI Plázs

Egerek bőrsejtjeiből állítottak elő őssejteket

A tudósok nagy lépést tettek afelé, hogy méretre szabott őssejteket állítsanak elő anélkül, hogy embriókat pusztítsanak el. Japán kutatóknak sikerült egerek bőrsejtjeit úgy átprogramozniuk, hogy nem lehetett megkülönböztetni őket az embrionális őssejtektől - olvasható a Nature és a Stem Cell című folyóiratok internetes kiadásában.

MTI Shake

Az egerek már erőfeszítés nélkül edzhetnek

Pihenve tartott egerek több energiát használtak fel, és jobb eredménnyel futottak, miután egy kísérleti szert kaptak - közölték amerikai kutatók a Cell című szaklapban.