szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gigantikus gleccsereket fedeztek fel amerikai kutatók a Mars hegyvidékét borító vékony kőzúzalék- és porréteg alatt.

A texasi egyetem kutatócsoportja a vörös bolygó körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szonda radarja által mért adatokból arra következtet, hogy vörös bolygó déli féltekéjének hegyvidékén, közepes földrajzi szélességen a vékony kőzúzalék- és porréteg alatt hatalmas jégfolyamok vannak.

John Holt, a kutatócsoport vezetője a Science tudományos magazinnak elmondta, hogy a felfedezett gleccserek a legnagyobb víztartalékot képviselik a Mars sarkvidékén kívüli területeken. Az egyik gleccser például méreteiben háromszor nagyobb Los Angelesnél, vastagsága pedig eléri az egy kilométert.

A hatalmas jégrétegek létezésére közvetve utaltak a vörös bolygón található kőhordalékok, amelyeket először a hetvenes években fedezett fel a Viking űrszonda. A tudósok már akkor azt feltételezték, hogy a kőhordalék valaha jégrétegen csúszhatott, ami időközben elpárolgott. A MRO segítségével végzett kutatások azonban arról tanúskodnak, hogy a szóban forgó folyamok jobbára jégből, s nem kőből állnak - mondta Holt, aki szerint indokolt lenne "marsi gleccserekről" beszélni, amelyek esetleg a jövőbeni, emberi Mars-expedíciók számára ivóvizet biztosíthatnak, de akár rakétákba való hajtóanyagként is szolgálhatnak.

A vélhetően kétszázmillió évvel ezelőtt keletkezett gleccserekben hajdan létezett, jégbe fagyott mikroorganizmusok is lehetnek, a benne található buborékokból pedig ki lehet deríteni, hogy a jégfolyamok keletkezésekor milyen volt a vörös bolygó légkörének összetétele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Bemutatták a Mars-autó prototípusát - fotó

A BBC híradása szerint bemutatták annak az európai Mars-autónak a futómű-prototípusát, amely várhatóan 2013-ban indul a vörös bolygóra, hogy az élet esetleges nyomait kutassa.

Világ

„Egy köpésre vagyunk a Marstól, de hiába”

Nem a nagyszerű jövő vár bennünket a világűrben, hanem a bizonytalanság, a bunkerélet és a maihoz képest túlszabályozott életforma. Az űr gyarmatosítása ugyan esélyt adhat a túlélésre az emberi fajnak, de nem menti meg a nyugati civilizációt. Attól azonban nem igen kell tartani, hogy más értelmes lényekkel kell majd marakodnunk az univerzum koncáért. Galántai Zoltán jövőkutató a nem túl szép új világról.

hvg.hu Tech

Havazást észlelt a Phoenix űrszonda a Marson

A NASA űrjárműve apró jégkristályokat figyelt meg, amelyek felhőkből hullottak. Emellett a talajminták vizsgálata további bizonyítékot szolgáltatott rá, hogy a vörös bolygón valaha folyékony formában volt jelen a víz.

MTI Tech

Véget ért a Phoenix missziója a Marson

A NASA befejezettnek nyilvánította a Marsra májusban leszállt Phoenix automata kutatólaboratórium működését, mert a szonda már november óta nem hallat magáról.

hvg.hu Tech

Záptojásszaggal a biztonságos hibernációért - irány a Mars

Egyhárom évig tartó három évig tartó utazás alaposan megviselné az asztronautákat, nem beszélve arról, hogy nagy mennyiségű ételre és oxigénre lenne szükségük, ez pedig drámaian megnövelné az őket szállító űrhajó méretét és természetesen a költségeket.