szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 4,3 milliárd forinttal támogatja az Európai Innovációs és Technológiai Intézettel (EIT) együttműködő magyar intézményeket - közölte a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter hivatala.

A Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból elkülönített támogatást az EIT által kiválasztott tudás- és innovációs közösségbe (Knowledge and Innovation Communities - KIC) tartozó, valamint a nemzetközi szervezettel partneri kapcsolatot kialakító szervezetek kaphatják meg - fejtik ki a hivatal sajtóosztályának közleményében.

A budapesti székhelyű EIT április 2-án írta ki első pályázatát a tudás- és innovációs közösségek megalakítására, amelyekben egyetemek, kutatóintézetek, vállalatok és más, innovációban érintett, különböző nemzetiségű szervezetek dolgozhatnak együtt - emlékeztetnek a közleményben.

Hangsúlyozzák, a közösségek célja a felsőoktatás és a kutatói munka eredményeinek gazdaságilag hasznosítható innovációvá alakítása. Az együttműködésre pályázás feltétele, hogy a kutatás-fejlesztés (K+F) legalább három szervezet és minimum az Európai Unió (EU) három különböző tagállama között jöjjön létre - fűzik hozzá.

A hivatal szerint a következő év elejéig várhatóan két-három közösség jön létre a megújuló energiaforrások, a klímaváltozás és az infokommunikációs technológiák területén.

Kiemelik, az együttműködések fontos célkitűzése, hogy a közösségek tevékenységei hosszú távon önfenntartóvá váljanak, vagyis - a nemzeti támogatások mellett - például ipari megrendelésekből is elegendő bevételhez juthassanak. Ennek szellemében az EU a közösségek kiadásainak 25 százalékát fedezi - fűzik hozzá.

Az április végére elkészülő magyar pályázati felhívás abban segít a magyar vállalatoknak és kutatási intézeteknek, hogy sikeresen indulhassanak az EIT pályázatain.

A több mint négymilliárd forintos támogatás együttműködésre, konzorcium létrehozására ösztönzi a 30 százalékos saját részt felmutató költségvetési és non-profit kutatóhelyeket, illetve vállalkozásokat - mutatnak rá a közleményben.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Egyre többet költenek a cégek kutatás-fejlesztésre

Világviszonylatban 9 százalékkal emelkedtek tavaly a vállalatok kutatási-fejlesztési (k+f) kiadásai: az Európai Bizottság (EB) által nemrég kiadott összeállítás szerint 39 ország 2 ezer cége összesen 380 milliárd eurót költött erre.

MTI Vállalkozás

Új pályázat munkaerőmegőrzésére, kutatás-fejlesztésre

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) pályázatot hirdetett kutatás-fejlesztésben (K+F) dolgozó munkaerő megőrzésére, K+F projektek fejlesztésére - jelentette be Kolber István kutatás-fejlesztési államtitkár hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.

MTI Vállalkozás

A kutatás-fejlesztés mint válságkezelés

A kutatás-fejlesztés, az innováció jelentheti hosszú távon a kiutat a vállalatok számára a gazdasági válságból - mondta Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter.

MTI Tech

A kutatás-fejlesztés lehet kiút a válságból

A kutatás-fejlesztés az egyik lehetséges kiút a gazdasági válságból, ezért a tavalyi 250 milliárd forinttal szemben az idén 280-290 milliárd forint jut innovációra - jelentette ki Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter.