szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negyedmillió mongol gazella gyűlt össze az ország pusztáin - ez minden idők valaha látott legnagyobb csoportosulása. Az állatokat megpillantó biológusok szerint a világ összes mongol gazellájának negyede él ebben a populációban.

Kirk Olson, a Massachusettsi Egyetem kutatója amerikai és mongol kollégáival együtt az Oryx című folyóiratban közölte 2007 szeptemberében tett felfedezésük részleteit. GPS-adókat szereltek fel az elfogott gazellákra, hogy tanulmányozzák mozgásukat.

Kelet felé haladva pár ezres csapatokkal találkoztak, majd egyik nap felbukkant a hatalmas csorda. A mongol gazellákról ismert, hogy nagy csoportokba verődnek. Gyakran látni tízezres vagy nagyobb csoportokat, de az eddig megfigyelt legnagyobb nyáj is "csak" nyolcvanezer egyedet számlált.

Olson szerint az eseményt ritka és szélsőséges körülmények válthatták ki. 2007 nyara hihetetlenül száraz volt, a mongol puszta egyes részeit súlyos aszály sújtotta. A gazellák pedig a kevés megmaradt zöld folton gyűltek össze legelni. Az egyik ilyen folt pedig teljesen háborítatlan, ember által lakatlan. A csorda felfedezése előtt két héttel nagy mennyiségű eső zúdult a területre, ideális menedékké változtatva azt a patások számára.

Olson szerint jó hír, hogy egy ilyen extrém nyár folyamán megtalálták az állatok túlélésük zálogát, azonban félő, hogy a nagy csoportok a jövőben nem fognak tudni fennmaradni. A mongol pusztákat ugyanis egyre több kerítés, út, szántó és sűrűn lakott település szabdalja fel, emellett pedig olajmezőket tárnak fel és vezetékeket építenek.

"A kelet-mongóliai 250 ezer négyzetkilométernyi puszta csupán hírmondója egy sokkal nagyobb ökoszisztémának, amely összesen másfélmillió négyzetkilométeren terült el Belső-Mongólia és Mandzsúria területén" - mondta a biológus.

Amennyiben a körülmények ismét hasonlóvá válnának, ám mindössze harminc kilométerrel délebbre lévő zöld legelővel, egy határkerítés állná el az állatok útját a táplálék elől. "Ebben az esetben tömeges gazellapusztulásról tudnánk csak beszámolni" - jelentette ki Olson.

A vadászat már megtizedelte szajga-antilop és az ázsiai vadszamár, a kulán állományát. Olson reméli, a mongol gazellának sikerül elkerülni ezt a sorsot. Kelet-Mongólia az egyik utolsó ökológiailag teljes füves síkság a világon, a vadon élő közép-ázsiai patások közül pedig a mongol gazellának maradt fenn a legnagyobb állománya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Vámpírok pedig nincsenek, a fizikusok megmondták

Újabb munkával gazdagodott a vámpírok fiktív életét boncolgató tanulmányok sora. Két fizikus most azt vetette papírra, hogy a vérszívók nem létezhetnek, ugyanis szinte azonnal kimerítenék a rendelkezésükre álló élelmiszertartalékot - többek között kedves olvasóinkat is. Minderről az IO9 sci-fi portál számolt be.

MTI Tech

Fűnyírásra kecskenyájat alkalmaz a Google

Sokan egyetértenek azzal, hogy a Google a korszerűség, a találékonyság és a vállalati siker mintapéldája. Ezt bizonyítandó az internetes óriás egy kecskenyájat bérelt fel, hogy székházának kertjét megtisztítsa a gaztól - írja az El Mundo című spanyol napilap.

Sorkövető

Emberi sperma + nőstény csimpánz = homo sovieticus

Az őrült tudós, Dr. Moreau szigetén förtelmes keresztezett lények, kimérák lépnek túl genetikán, józanságon és erkölcsön. Ilyesféle kreatúrákkal régóta kacérkodik az emberiség. Soha nem volt közelebb a géntechnológia és a mesterséges intelligencia kutatása humanoidok előállításához, mint ma, és holnap még közelebb lesz. Mindez nemcsak tudományos vagy etikai, de jogi kérdéseket is felvet.

hvg.hu Tech

Eltűnt a világ legmagasabban fekvő sípályája

Csaknem teljesen eltűnt az a bolíviai gleccser, amelyet sokáig a világ legmagasabban fekvő síterepeként tartottak számon. A kutatók szerint a jégfolyamok jóval gyorsabban olvadnak, mint azt korábban feltételezték.

MTI Világ

Ismét aktív a Krakatau

Ismét aktív az indonéziai Krakatau vulkán, a tűzhányó újabb nagyobb kitörésétől lehet tartani - közölték csütörtökön hivatalos forrásból.

hvg.hu Plázs

„Állatok helyett kísérletezzenek embereken”

A laboratóriumi kísérletekben részt vevő állatok száma a világon évente eléri a 100 milliót, ezért az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet, hogy a tudomány lehetőség szerint alkalmazzon élőlénybarát alternatívát. Milyen célú állatkísérletek indokoltak, és mennyire szenvednek a kísérleti alanyok napjainkban? Utánajártunk.