szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy Alicia Istanbul nevű atlantai nő egyik reggel nem tudott belépni a Facebook közösségi oldalon létrehozott profiljába. Bár semmilyen illegális tevékenységet nem folytatott és két éve aktív felhasználó volt, az oldal üzemeltetői azt hitték, kitalált névről van szó, ezért előzetes figyelmeztetés nélkül visszavonták a hozzáférését.

Az Associated Press éretesülései szerint Istanbul nem csupán 330 barátjával, ismerősével tartotta a kapcsolatot a Facebookon keresztül, hanem itt üzemeltette házi készítésű ékszereit népszerűsítő oldalát is. A hölgy elmondása szerint megérti, ha a közösségi site üzemeltetői szeretnék elkerülni a hamis felhasználók elszaporodását, azt nem érti, hogy miért nem szóltak a tiltás előtt.

„Legalább egy figyelmeztetést küldhettek volna” – magyarázta Istanbul az AP riporterének. „Egész nap be voltam jelentkezve, a teljes kapcsolati hálómat a Facebookra építettem.”

A több mint 200 millió felhasználóval büszkélkedő oldal 5 éve küzd az álnéven regisztráló felhasználók ellen, ennek pedig néha áldozatul esnek olyanok is, akiknek a neve különös hangzású. Ez az egyik legnagyobb kihívás jelenleg a honlap üzemeltetői számára.

Nem csak ismerőseinket találhatjuk meg, de új üzletfeleket is
© sxc.hu

A személyiség-hamisítók elleni harc egyik alapja, hogy a Facebookra csak saját névvel lehet regisztrálni. Ebből kifolyólag az oldal fenntart egy afféle „feketelistát”, amelyen azok a nevek sorjáznak, amelyeket nem lehet felhasználni. A feltehetően hamis nevek, mint például a „Batman” eleve kiesnek, azonban az aktuális eseményekkel összekapcsolható nevek is hamar a listára kerülhetnek. Emiatt napjainkban csak nehézségek árán tud regisztrálni az, akit Susan Boyle-nak hívnak – mivel a Nagy-Britanniában futó tehetségkutató verseny, a Britain’s Got Talent egyik nagy meglepetése a 47 éves Susan Boyle sikere után többen próbáltak hamis profilt létrehozni a Facebookon.

A közösségi hálózat szóvivője, Barry Schnitt elismerte, hogy néha becsúsznak hibák és bocsánatot kért az okozott kényelmetlenségekért. Hozzátette, az Istanbuléhoz hasonló szituációk csupán ritkán fordulnak elő és a letiltott felhasználók túlnyomórészt valóban hamisítványok. Mivel a Facebook a nagy népszerűség ellenére még csak kis cégnek számít – világszerte csak mintegy 850 alkalmazottjuk van – néha sokáig tart a panaszos levelek megválaszolása. Istanbulnak három hetet kellett várnia, mire visszaállították a hozzáférését.

Külön érdekes az észak-amerikai indián származású felhasználók esete, akiknek a neve sok esetben egy kifejezés, vagy olyan szókapcsolat, amelynek értelmes jelentése van. Emiatt került feketelistára az felhasználó is, akinek indián neve annyit jelent: Robin Megöli az Ellenségeit. Miután letiltották a Facebookról, egy barátja online mozgalmat indított, melynek célja, hogy a közösségi oldal ne diszkriminálja az észak-amerikai indiánokat a nevük miatt. A csoportnak jelenleg több mint 3200 tagja van, köztük olyanok, akiknek a fentihez hasonlóan letiltották a hozzáférését.

„Az észak-amerikai indiánok családneve általában jelent valamit” – fejtette ki Nancy Kelsey, a csoport elindítója. „Ennek minden esetben köze van a név viselőjének büszkeségéhez és személyiségéhez. Más eset, mint amikor valaki viccből, vagy csínytevésből hamis nevet használ.”

Egyetlen keresésből kiderül, hogy a hamis nevek kiszűrése meglehetősen sziszifuszi feladatot jelent. Jelenleg is több mint 20 Stupid (hülye) vezetéknevű felhasználót találni a Facebookon, akik több mint valószínű, hogy nem a valódi családnevükkel regisztráltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A brit kormány megfigyelné a közösségi szájtokat

Emberi jogi szervezetek megütközését váltotta ki a brit kormány azon szándéka, hogy folyamatosan ellenőrzés és megfigyelés alatt tartanák a Facebookhoz hasonló közösségi oldalakat a "cyber-bűnözés" kordában tartása érdekében.

hvg.hu Tech

Kockázatosak a közösségi oldalak?

A közösségi oldalak, mint amilyen a Facebook, a Myspace vagy például a magyar iWiW, a legdinamikusabban fejlődő webkettes szolgáltatások közé tartoznak. Hatalmas lehetőségek rejtőznek bennük – és persze hatalmas kockázatok!

MTI Tech

A Facebookot egyfolytában támadják a hackerek

Öt különböző hacker támadás is érte a Facebook online közösségi portál honlapját a múlt héten számítógépes biztonsági szakemberek szerint. A támadások célja, hogy adatokat lopjanak a felhasználóktól.

hvg.hu Tech

Internetezési szokásaink: 10-ből 7-en a közösségi oldalakon

Már a felnőtt netezők több mint hetven százaléka tagja valamelyik közösségi oldalnak, közel egyharmaduk pedig kisebb-nagyobb rendszerességgel néz online tévét vagy hallgat rádiót – többek között ez derült ki a KutatóCentrum és a MASMI Hungary Piackutató Intézet közös felméréséből, melyben a 18-64 évesek internetezési szokásait vizsgálták.

MTI Tech

Közömbössé tesz a Twitter és a Facebook?

A média felgyorsult világa közömbössé tehet bennünket az emberi szenvedéssel szemben; az olyan közösségi oldalak, mint a Facebook és a Twitter nem hagynak elegendő időt az agynak az olyan érzelmek felfogásához, mint az együttérzés és a csodálat, melyek az ember morális érzékének irányításáért felelősek – vélik amerikai kutatók.