szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 11 éves Jo-jo helyi idő szerint csütörtök reggel adott életet bocsának a délkelet-kínai Szecsuan tartományban található pandatenyésztő központban - mondta Huang Jen, a központ egyik kutatója.

Az évtizedes hagyományokra visszatekintő kínai pandatenyésztési programban ez volt az első alkalom, hogy fagyasztott hímivarsejtekkel megtermékenyített panda egészséges utódot hozott világra. "Ezzel a módszerrel elkerülhető a beltenyészet, és könnyebben fenntartható a faj sokfélesége" - magyarázta a kutató.
  
A pandák alacsony szexuális aktivitása miatt a veszélyeztetett állatokat általában mesterséges megtermékenyítéssel szaporítják. A lehetséges donorok korlátozott száma miatt, rendkívüli áttörésnek számít, hogy az évekkel ezelőtt lefagyasztott spermiumokkal végre sikeres volt a megtermékenyítés. Ezzel a módszerrel egyébként már más országokban is próbálkoztak, de sikereket csak a frissen vett spermiumokkal értek el.
 
A veszélyeztetett fajnak minősülő, nemzeti kincsnek tartott óriáspandák sorsát Kínában megkülönböztetett figyelem övezi. Az állatok természetes élőhelyén, a közép-kínai Kanszu, Szecsuan és Sanhszi tartományok határvidékén megközelítőleg 1600 pandát tartanak nyilván.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Bőrsejtekből hoztak létre egereket Kínában

Kínai kutatók hatékonyan programoztak vissza egerek bőréből nyert sejteket őssejtekké, amelyekből élő, egészséges állatokat hoztak létre - közölték a Nature tudományos folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányukban.

MTI Tech

Az éghajlatváltozás tizedeli a fekete bárányokat

A fokozódó felmelegedés ausztrál kutatók szerint nemcsak a juhok méretét csökkenti, hanem a fekete példányok életét is megnehezíti. A vizsgált skót vadjuhok ugyanis ma már nem csupán kisebbek, mint régen, hanem világosabbak is lettek.