szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annyi oxigén található a Jupiter egyik holdjának óceánjában, ami valószínűvé teszi: nem csupán mikroorganizmusok, hanem jóval komplexebb életformák is élhetnek a jég alatt - írja a Discovery.


Richard Greenberg, az Arizonai Egyetem kutatója az Európa felszínét kutatja. Az alapján, hogy a bolygó felületén meghúzódó jégrétegek milyen gyorsan változnak, az amerikai kutatók arra következtet: az Európa óceánját elég oxigén éri el ahhoz, hogy ott makrofauna alakuljon ki, komplex, állatszerű organizmusok tömkelegével. Összehasonításképpen: ha ezen életformáknak annyi oxigénre van szükségük, mint a földi halaknak, akkor az Európa óceánjaiban több mint 3.3 milliárd kilogrammnyi tömegű biomassza mutat életjeleket.

Greenberg szerint az oxigént a Napból érkező részecskék juttatják a relatíve fiatal, körülbelül 50 millió éves jégréteg alá - a vizsgálatok szerint pedig az óceánok olyan gyorsan dúsulnak oxigénnel, hogy ennek sebessége a földi mértéket is meghaladhatja pár millió éven belül. Ronad Greeley, az egyetem bolygókutatója hangsúlyozza: nincs igazi bizonyítékunk az élet jelenlétére (arra pedig főként nincs, hogy a földihez hasonló élet nyomait találhatnánk meg), viszont az oxigén jelenléte határozottan növelheti annak esélyét, hogy az élethez szükséges környezeti feltételek alakulnak ki az Európa alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!