szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Túlhalászás, az élőhely megváltozása és a környezetszennyezés miatt több mint 40 földközi-tengeri halfaj tűnhet el a következő években a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint.

A svájci székhelyű szervezet veszélyeztetett fajokat tartalmazó "vörös listáján" cápák, ráják és csontoshalak is szerepelnek. Utóbbiaknak legkevesebb 12 faját fenyegeti kihalás. Eltűnhet a kékúszójú tonhal, a barna fűrészes és az európai tengeri sügér és a csacsihal is. Utóbbiak hamarosan a végveszélyben lévő fajok listáját gyarapíthatják - közölte kedden a szervezet.

A legnagyobb gondot szakértők szerint a túlhalászás jelenti. "Különösen aggasztó a kékúszójú tonhal helyzete a Földközi-tengerben és az Atlanti-óceán keleti vidékén" - mondta Kent Carpenter, az IUCN tengeri halakkal foglalkozó szakembere, aki szerint az utóbbi 40 évben máris felére csökkent a tonhalak termékenysége.

Komoly problémát okoznak a vonóhálók is, ezekben sok olyan hal is fennakad, amelyet aztán nem hasznosítanak. Ezek a hálók emellett roncsolják a tengerfeneket, azt a réteget, ahol a halak élnek és sokasodnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

FAO: a haszonnövények csökkenő változatossága kockázatokat rejt

A mezőgazdasági haszonnövények genetikai sokféleségének háromnegyede már elveszett a múlt században, és a klímaváltozás következtében a kultúrnövények vadon növő rokonai is veszélybe kerülhetnek, veszélyeztetve az élelmiszerbiztonságot – figyelmeztet az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO) legújabb jelentésében.

MTI Világ

Biodiverzitás-csúcs Nagojában: "mentőcsomagot" sürgetnek a zöldek

A világ nem engedheti meg magának, hogy hagyja eltűnni a természet gazdagságát - figyelmeztetett az ENSZ a Nagojában megrendezett biodiverzitási csúcstalálkozó hétfői megnyitóján. "Ez a találkozó része a világ erőfeszítéseinek, hogy szembenézzünk egy nagyon egyszerű ténnyel: pusztítjuk a földi életet" - fogalmazott Achim Steiner, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) vezetője a japán városban megrendezett kéthetes konferencia megnyitóján.

hvg.hu Tech

Civil és kormányzati összefogás a biodiverzitás csökkenésének megállításáért

A biodiverzitás, azaz a biológiai sokszínűség csökkenése csak a kormányzati és a civil szféra eddiginél jóval szorosabb összefogásával állítható meg, ebben egyetértettek azok a kormányzati törvényhozási és civil szakemberek, akik részt vettek a Civil és kormányzati együttműködés a biológiai sokféleség védelmében 2010 után címet viselő szakmai konferencián pénteken az Országházban a tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón.