szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A regeneratív medicina mérföldkövének számít a brit kutatók eredménye: először sikerült egy élő emlősállatban teljesen visszanöveszteni egy szervet.

Az immunrendszer működésében központi szerepet játszó, az öregedéssel fokozatosan elzsírosodó, így az immunrendszer öregkori gyengüléséért felelős csecsemőmirigyet (timusz, thymus) sikerült újranöveszteniük az Edinburgh-i Egyetem kutatóinak egy nagyon öreg egérben – adta hírül a Reuters.

National Institute of Environmental Health Sciences

A kutatást vezető Clare Blackburn azt mondta: egyetlen proteint, a FOXN1-et célozták, így sikerült majdnem teljesen visszafordítaniuk a csecsemőmirigy korral járó zsugorodását. A mellkasban elhelyezkedő, regenerált szerv nem csak felépítésében vált hasonlóvá a fiatalabb egerekben lévőhöz, méretében is kétszeresére nőtt a nem kezelt egerek timuszának. Sőt funkcionálisan is helyreállt: nagyobb mennyiségben kezdte termelni a szervezetet érő fertőzésekkel szembeni harc egyik legfontosabb résztvevőjeként jellemezhető T-limfocitákat.

A munkájukat a Development című folyóiratban publikáló kutatóknak azt még nem sikerült egyértelműen megállapítaniuk, hogy az öreg egér immunrendszere valóban visszaerősödött volna a korábbi szintre, de az áttörés nem is ebben, hanem egy emlősállat szervének újranövesztésében áll. A kutatásvezető szerint az eredmények azt sugallják, meg van rá az esély, hogy módszerük embereken is alkalmazható lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!