szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudta, hogy melyik állat a legmérgezőbb? Hogy kinek van a legsűrűbb bundája? Hogy miért nem veszíti el az eszméletét a harkály a kopácsolás közben?

1. A legmérgezőbb állat a Földön a kockamedúza

A trópusi vizekben élő kockamedúza mérge hatására a poziív töltésű káliumok elhagyják a vörös vértesteket, ettől pedig az emberek szíve is leállhat. A medúza csápjain több ezer csalánsejt található, amelyek mikroszkopikus méregkapszulák, apró szigonnyal felszerelve – ezekkel fecskendezi a mérget áldozatába. A kockamedúza csápjai 1-3 méter hosszúak, és egy állatnak akár 60 csápja is lehet. Az óceánok legmérgezőbb állatai közé tartoznak a gömbhalak is.

2. A tengeri vidrának van a legsűrűbb bundája a világon

A tengeri vidra bundájában egy négyzetcentiméteren is több szőrszál nő, mint egy átlagos ember fején összesen, bundája akár 800 millió szőrszálból is állhat. A vidrák azért növesztenek ilyen sűrű bundát, mert a Csendes-óceán északi partvidékének hideg tengereiben a budájukat használja hőszigetelésként, a szőrük alatt ugyanis nincsen olyan faggyúréteg, mint más hideg vidékeken élő emlősöknek. A vidrák a mancsaikat is azért tartják ki a vízből háton úszva, hogy ne hűljenek le túlságosan.

AFP / Biju Boro

3. A harkály a nyelvével védi az agyát

A harkályok mintegy 13 km/h sebességgel ütik a csőrükkel a fák kérgét, hogy így szerezzenek élelmet. Miután sikerült lyukat ütni a kérgen, hosszú és vékony nyelvüket dugják be a repedéseken, hogy megkeressék a kéreg alatt megbújó rovarokat. Amikor viszont nem használják a nyelvüket, az körbetekeredik a koponyájukon belül kipárnázva az agyukat, hogy ne sérüljön a kopácsolás közben. A belső szemhéjukat a becsapódások előtt becsukják, hogy így védjék a szemüket, csőrük hegyén pedig olyan speciális sejtek találhatóak, amelyek meggyógyítják a csőr sérüléseit.

Ha ezek mellett kíváncsi arra is, hogy miért tud olyan gyorsan futni a strucc, hogyan kapja el áldozatát a krokodil, melyik a leghangosabb szárazföldi állat, vagy hogy melyik állatnak van a legerősebb harapása, a válaszokat megtalálhatja az Állatok Világa című most induló, negyedévente megjelenő, szórakoztató természettudományi magazinban, amelyben több, mint ötven lenyűgöző állatfajjal ismerkedhet meg közelebbről a legkülönösebb tollazatú madártól a legizmosabb kígyóig.

Részlet a magazinból
Állatok Világa

A lapban az elképesztő állati rekordteljesítmények mellett hosszabban olvashat az orangutánokról is, akikről többek között kiderül, hogy Indonéziában erdei embernek hívják őket, saját készítésű eszközöket használnak, és tudatosan kommunikálnak is egymással.

A magazin egyszerre szeretne lenyűgözni a látványvilággal és az oldalain található, olvasható tudással. Felfedez és megismertet mindent ami él és mozog, a gorillától a kolibriig, a poliptól a denevérig. A magazin első számát június 19-től keresse az újságárusoknál, vagy itt megrendelheti online.

Részlet a magazinból
Állatok Világa
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!