szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az időjárás-jelentések mellett a klímaváltozás kutatási eredményei is jóval megbízhatóbbak lehetnek, csak ezt a különleges mikroszkópot kellene minél több repülőgépre szerelni hozzá.

A "Vissza a jövőbe" című filmben úgy volt, hogy 2015-ben már az időjárás-jelentések másodperc pontosan meg tudják mondani, hogy egy adott helyen mikor áll el az eső. Itt még nem tartunk, de közelíthetünk hozzá, köszönhetően a Michigani Műegyetem mikroszkópjának, amellyel sokkal pontosabban lehet felfedezni a felhőket alkotó apró vízcseppeket és jégkristályokat. Ehhez csak egyet kell tenni: a felhőkbe kell juttatni őket, erre pedig az egyik legkézenfekvőbbb módszer az egyébként is folyamatosan a levegőben lévő repülőkre való rászerelés.

Motherboard / YouTube

A holográfia elvén alapuló készülék térhatású, nagyított felvételeket készít a kétdimenziós fotókból. A repülők oldalára szerelt kamera megmutatja, mekkorák a cseppek, mennyire keveredik a száraz és a nedves levegő, mikor és mennyi csapadék várható a felhőrendszerből, de még azt is, hogy mennyi fényt tükröznek vissza a világűrbe.

A rendszer nevének rövidítése Holodec, a Star Trek sorozatból ismert, szintén holográfiával működő holodeckre utalva, amely a virtuális valóságnak a gyakorlatban egy mindmáig nem létezően sokoldalú formáját állítja elő.

A feltalálók állítják: ha sok repülőt szerelnének fel ezzel a felhőmikroszkóppal, és számítógépes rendszerbe táplálnák az adataikat, minden eddiginél pontosabban lehetne előre jelezni az időjárás és a klíma változását.

Ha ez érdekes volt, hasonlókért lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!