szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Világszerte elérhető a Google kereső újítása, amely jelzi, ha egy híroldal cikke hamis állításokat tartalmaz, vagy éppen azt is, ha ellenőrzött infókról van szó. Mutatjuk, mire kell figyelni.

Az álhírek ellen már a Facebook is bevetett egy módszert – ott ezt érdemes használnia, ha hamis híreszteléssel találkozik – és most már a Google is az egész világon elérhetővé tette saját megoldását a kamu cikkek ellen. A “Fast Check” funkció magyarul az “Ellenőrzött tények” elnevezést kapta.

Ezt olyan, egyelőre leginkább angol nyelvű keresésekre kapott cikkeknél és oldalaknál alkalmazzák, amelyeket több mint 100 újságírói szervezet segítségével hitelesítettek, vagy éppen kiderítették róluk, hogy hamis állításokkal veri át olvasóit. Így néz ki.

hvg.hu

A fenti esetben kiírt “unproven” például azt jelenti, hogy az adott cikk állításai csak állítások, bizonyítékot nem találtak rá. (Sajnos a tényellenőrzés eredményeit magyarul egyelőre nem írja ki a rendszer, így egy kis angol nyelvtudásra szükség van megértésükhöz.) A cikk alatt az is látható, hogy az adott állítást melyik szervezet próbálta ellenőrizni, ebben az esetben a városi legendák igazságtartamát kutató Snopes volt az.

A Google bejelentése szerint egy-egy témát több, megbízhatónak ítélt szervezet is feldolgozhat, és előfordulhat, hogy egy kicsit elétérő eredményre jutnak az ellenőrzés során. Ebben az esetben a keresőben mindegyik eredmény megjelenik.

Ezen felül ajánljuk rendszeresen frissített összeállításunkat, ahol azon oldalak listáját találja, amelyeknek soha ne higgyen el semmit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!