szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatóknak lehetőségük volt megfigyelni a 2017 VR12-t, ami legközelebb csak 177 év múlva tér vissza a Föld közelébe.

A tavalyi év vége meglehetősen izgalmasan alakult a csillagászok számára, szinte egymás után "érkeztek" az aszteroidák. Ezek többsége persze biztonságos távolságban kerülte el a Földet – ami mondjuk az 5 km-es aszteroida esetében kifejezetten megnyugtató –, de volt olyan is, ami ennél jóval közelebb volt hozzánk. A napokban pedig ismét egy olyan égitest húzott el mellettünk, ami "potenciálisan veszélyes" a bolygónkra.

A 2017 VR12 nevű aszteroida nem épp egy apró kavics: körülbelül 457 méter széles, így egy esetleges becsapódással igen nagy pusztítást tudna okozni – számolt be róla a BGR. Szerencsére azért a Földtől számított 1,4 millió km-es távolsága azért megnyugtató, a NASA szakembereinek azonban jó alkalmat adott arra, hogy megfigyeljék. Az aszteroida Föld-közeli repülését a Virtual Telescope Project szakemberei követték nyomon, az eseményről pedig élő közvetítést is készítettek a YouTube-on.

Ha a 2017 VR12 eltalálná a Földet, valószínűleg komoly pusztítást okozna, de közel sem lenne annyira "halálos", mint amennyire azt a laikusok gondolják. A dinoszauruszokat kipusztító égitest ugyanis mintegy 14 km széles volt, vagyis nagyjából 30-szor akkora, mint a most megfigyelt égitest.

Virtual Telescope Project

A NASA szakemberei szerint egyébként a 2017 VR12-től most egy jó ideig megint nem kell tartanunk, az ugyanis csak 177 év múlva éri el újra a Földet. Igaz, ha bejön Stephen Hawking jóslata, azt már senki sem fogja látni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!