szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az álhírgyárosok gyakran használják ki ismert személyek halálhírét, hogy ezzel is saját oldalukra tereljék a forgalmat. Ezúttal a pár napja elhunyt Koós Jánosról kezdett terjedni egy írás, a felhasználók pedig sorra osztják meg azt. Pedig nagyon nem kellene.

A 81 éves korában meghalt táncdalénekes, Koós János halálhírére épít az az írás, amely egy jól csengő felütéssel próbálja magához vonzani az internetezőket. A "Koós Réka megható kérése" címmel terjedő "hírt" a Facebook mellett már a Twitteren is osztogatják a magyarok – miközben (valószínűleg nem szándékosan) jelentős lökést adnak ezzel a valótlanságokkal operáló oldal terjedésének és bevételének gyarapítására.

Az egyértelműen forgalomnövelésre kitalált oldalon egyébként számos Magyarországgal foglalkozó írás sorakozik (a webcímet szándékosan nem linkeljük), a közös bennük pedig az, hogy valamennyit érzelmeket kiváltani próbáló címmel igyekeznek eladni terjesztőik. Így az átlagnál kicsit is érzékenyebbeket még könnyebb becsapni.

Nemrég két másik kamuhír is ugyanilyen sebességgel söpört végig a neten: magyar álhíroldalak miatt került veszélybe az izomsorvadásos Noémi gyógyulása, majd pedig Orbán Viktorról és a nyugdíjakról kezdett terjedni egy hajmeresztő írás.

Ha van olyan weboldal, amelyről úgy gondolja, hogy rendszerint kamugyanús információkat oszt meg, küldje el nekünk Facebook-oldalunknak címzett üzenetben, meg fogjuk vizsgálni. Előtte azonban fussa át listánkat, mert elképzelhető, hogy már szerepel rajta. Egy korábbi kutatás szerint elsősorban a 65 év felettiek tehetnek arról, hogy sok az álhír a weben. Kamuhírek terjesztését gyakran nem számítógépzsenikből álló csoport végzi, amelyre egy korábbi eset is rámutat: legutóbb egy vidéki tanárnő működtetett ilyen hálózatot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!