szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harminc éve ezen a napon valaki letett az asztalra egy javaslatot, amely rövid időn belül teljesen felforgatta a világot.

"Bizonytalan, de izgalmas." Ezzel a mondattal értékelte főnöke a svájci CERN részecskefizikai kutatóközpontban dolgozó Tim Berners-Lee tervezetét, melyben azt vázolta fel, hogy egy informatikai hálózattal miként lehetne segíteni az egymástól távol dolgozó fizikusok közös munkáját. Az akkor 33 éves szoftvermérnök éppen 30 éve, 1989. március 12-én adta be javaslatát, ez a dátum tekinthető tehát a world wide web (www) születésnapjának. A világháló létrehozásának 30. évfordulója alkalmából cserélte le egy napra egy animált grafikára főoldali logóját a Google a világ sok országában – a magyar felhasználók egyelőre valamiért kimaradtak.

Ahhoz, hogy ünnepelhessük az internet működéséhez szükséges rendszert, szükség volt rá, hogy Berners-Lee főnöke meglássa a lehetőséget az említett tervezetben. Így történt az, hogy időt biztosított neki arra, hogy az alapok felvázolása után egy működő modellt fejlesszen a hálózatból, megalkossa a HTML-nyelvet, a HTTP-protokollt, valamint a WorldWideWeb.app nevű szoftvert, amely a világ első böngészőprogramja (és weboldalszerkesztője) volt.

25 éve került fel az internetre a legelső weboldal – itt megnézheti.

Ami ezután történt, az már történelem – velünk élő történelem. A web és az annak technológiai megoldásaira "ráültetett" internet minden lehetséges aspektusában átalakította életünket.

Tim Berners-Lee már évek óta hangoztatja, hogy az általa kitalált rendszer mára teljesen átalakult, és nem a jó irányba változott. A világháló atyja felmérte az internet állapotát, és szörnyű dolgokat tapasztalt – majd kitalált rá egy megoldást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!