szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyon is megérezheti a kínai Huawei az amerikai kormányzat nemrég életbe léptetett intézkedéseit. Most az is kiderült, pontosan mennyire.

Össztűz alatt a Huawei
A Trump-adminisztráció előbb főellenséggé nevezte ki a Huaweit, majd a vállalat magabiztossága és felhasználói lelkesedés megtépázása után, úgy tűnik, kihátrál az amerikai vállalatok számára elrendelt embargóból. Kérdés, hogy a Huawei megbízik-e ezután az amerikai beszállítókban, vagy inkább saját lábakra próbál állni.
Friss cikkek a témában

Elmarad a bevétel várt növekedése, az elkövetkező két évben a korábban jelzetthez képest mintegy 30 milliárd dollár bevételkiesésre számíthat a Huawei az amerikai szankciók miatt – jelentette ki hétfőn Zsen Cseng-fej.

A cég alapítója és elnöke szerint a Huawei Technologies bevétele az idén és jövőre 100 milliárd dollár körül alakul majd, azaz mintegy 30 milliárd dollárral marad el a korábban prognosztizálttól. A cég az idei évre 125 milliárd dolláros bevételt irányzott előre. A Huawei Technologies tavaly ért el első alkalommal 100 milliárd dollár feletti forgalmat: 2018-ban a cég 721,2 milliárd jüan (105 milliárd dollár), az előző évinél 19,5 százalékkal magasabb értékesítési árbevétel mellett 50,3 milliárd jüan nettó nyereséget ért el, ami 25 százalékos növekedés.

Huawei

A Bloomberg iparági forrásokra hivatkozva közben arról írt, hogy a nemzetközi értékesítés csökkenése összességében azt jelenti: a Huawei 40-60 millióval kevesebb okostelefont értékesíthet idén, ami jelentős visszaesés, ha a tavalyi adatokat vesszük alapul. A cég akkor 206 millió darab készüléket szállított le, melynek csaknem felét Kínán kívül. A cég ennek ellenére továbbra is őrzi pozícióját a legnagyobb gyártók rangsorában: világviszonylatban a második helyen állnak, az Apple-t is megelőzve. (A ranglistát a Samsung vezeti.)

A Samsung után a Huawei sem meri még piacra dobni összehajtható mobilját

A jelek szerint a Huawei sem áll (teljesen) készen arra, hogy az eredetileg tervezett időpontban kiadja összehajtható Mate X telefonját. Úgyhogy csúsztatnak. Igaz, a Samsunggal ellentétben ők legalább tudják, mennyit.

A hírügynökség szerint a visszaesésre vonatkozó jelzések a cég másodlagos márkájához tartozó új mobilra, a Honor 20-ra is hatással lehetnek. A vállalatnál állítólag már felkészültek rá, hogy ha a kereslet nagyon alacsony lesz az új modell iránt, akkor egyszerűen kevesebbet szállítanak le belőle.

A Huawei helyzetét az Android elvesztése is nehezíti, miután a Google – lényegében az amerikai kormányzat érdekeit követve – elvette tőlük a platformot. A gyártó ugyanakkor nem esett kétségbe, a vállalat konzumer részlegét vezető Richard Yu már korábban egyértelművé tette, hogy új rendszert adnak ki, ami az utolsó hírek szerint 60 százalékkal lesz gyorsabb, mint a Google szoftvere.

Zsen Cseng-fej hétfői nyilatkozatában ugyanakkor hangsúlyozta, cége a bevétel vártnál gyengébb alakulása ellenére sem fogja visszafogni kutatási-fejlesztési beruházásait. Az amerikai szankciókról szólva elmondta, hogy azt "mindkét fél meg fogja szenvedni" és a konfliktusnak "nem lesz győztese". Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Huaweit "nem lehet elpusztítani" és cége "kutatási és fejlesztési erőfeszítéseivel folytatja hozzájárulását az emberi társadalom fejlődéséhez".

Ha értesülni szeretne arról, mi lesz a Huawei telefonokkal, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!