szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába sikerült blokkolni Olaszországban több száz kalózoldal elérését, a lemezkiadók bevételei nem nőttek.

A zeneipar több mint egy évtizede küzd azért, hogy a különböző kalózoldalakon ne lehessen illegálisan hozzájutni a jogvédett tartalmakhoz. Ebből a szempontból Olaszország egész biztosan mintaország lehet Európában, ott ugyanis a legerősebb a kalózoldalak blokkolása – az elmúlt években több ezer domain név került bele a tiltó adatbázisba.

A hatékonyság oka, hogy a jogtulajdonosok közvetlenül az Agcom nevű szervezettől kérhetik az oldal elérésének blokkolását, így tárgyalásra és végzésre sincs szükség ehhez. A szervezet pedig teszi a dolgát: csak az elmúlt egy évben 385 blokkolást hajtottak végre. A csökkenő elérésről egy grafikon is tanúskodik.

Agcom

Enzo Mazza, az olasz lemezkiadókat tömörítő FIMI vezetője szerint az eljárás nagyonis hatékony, a blokkolás és a felvilágosító kampányok pedig együtt teszik meg a hatásukat – írja a TorrentFreak.

Az öröm azonban mégsem felhőtlen az olasz zeneipar részéről, van ugyanis egy másik, jóval nagyobb probléma, ami már a legálisan működő piaci szereplőkhöz kötődik. Jelenleg az okoz fejtörést, hogy miként győzzék meg az embereket arról, hogy az ingyenes YouTube és Spotify helyett az előfizetéses verziót válasszák. Olaszországban ugyanis ennek nincs semmilyen kulturális háttere.

Olaszországban a zenefogyasztók 90 százaléka YouTube-ról hallgat zenét, ami legális, viszont nem, vagy csak alig termel bevételt a lemezkiadóknak.

Mindez azt is jelenti, hogy hiába sikerült eredményesen fellépni a kalózkodás ellen, mindez nem jelent pluszbevételt a cégek számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!