szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár még hosszú évek munkáját kell beleölni a tökéletesítésbe, a Kaliforniai Egyetem kutatóinak sikerült egy olyan kontaktlencsét készíteniük, ami sokak látásproblémáját oldhatja meg.

A sci-fi filmekben is gyakran feltűnik az a technológia, melynek viselője egyetlen pillantással képes "ráközelíteni" tárgyakra, vagy épp ellenkezőleg, távolabbról szemlélni dolgokat. Könnyen lehet azonban, hogy hamarosan mindez valósággá válik, hála a Kaliforniai Egyetem kutatóinak. A szakemberek ugyanis egy olyan kontaktlencse prototípusát alkották meg, amely képes változtatni, hogy hová helyezze a fókuszt a viselője számára.

A Gizmodo beszámolója szerint az eszköz képes észlelni a szem mozgását, és arra reagálva változtat a saját beállításain. Bár a fejlesztés több mint ígéretes, a kutatók szerint még hosszú évek telhetnek el addig, amíg mindenki számára elérhető kütyüről lesz szó. Jelenleg ugyanis csak egy speciális rendszerrel együtt működik a technológia, amelynek részeit miniatűrizálni kell ahhoz, hogy gond nélkül használni lehessen a kontaktlencsét.

Kaliforniai Egyetem

A rendszer alapvetően két részből áll. Az egyiket adják maguk a lencsék, amely az emberi szemlencsét hivatott "utánozni". A kontaktlencse rugalmas polimerből készült, amely elektromos energia hatására képes megváltoztatni a szerkezetét: lehet tőle vékonyabb vagy vastagabb is a polimer. Mindkét esetben megváltozik a lencsén áthaladó fény gyújtópontja – ez pedig hatással van arra, hogy a szem számára mi kerül a fókuszba.

[28 éve elvesztette a kontaktlencséjét, most megtalálták: a szemhéjában]

A technológia legérdekesebb része azonban az, hogy a szerkezet képes érzékelni a szem elektrookulografikus jeleit. A szemet ugyanis körbeveszi egy elektromos mező, a szem eleje és "hátsó része" között pedig kimutatható potenciálkülönbség van. A bőrre helyezett elektródáknak köszönhetően ezt a különbséget lehet mérni, amiből kiolvashat, milyen mozgást végzett a szem.

Kaliforniai Egyetem

Ezt a jelet már használja az orvostudomány például arra, hogy a mozgáskorlátozott beteg irányítani tudja a kerekesszékét. A szakemberek szerint azonban arra is jó lehet, hogy a viselt kontaktlencsével máshová tegyük a fókuszt. Emellett éa rendszer érzékeli a pislogást is, amivel úgy tudunk zoomolni, akár egy teleobjektív.

Egyelőre erősen finomsításra szorul a rendszer, de az alap technológia már megvan ahhoz, hogy később viselhető eszköz legyen belőle.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!