szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új-Zéland legnagyobb városát, Aucklandet több mint kétezer kilométer választja el Ausztráliától. Ez mindenféle léptékben hatalmas távolság, éppen ezért megrázó, hogy még a túlpart lakói elé is aggasztó kép tárul. A háttérben felsejlik a klímaváltozás.

Auckland ma délután 3 óra 45 perckor. A képen nincs filter, a színkorrekció ki van kapcsolva. Ausztrália 2000 km-re van.

Twitter / @kendra_c__
Twitter / @kendra_c__

A fenti szöveggel mutatta meg Twitteren egy új-zélandi felhasználó, mit lát onnan Ausztrália hónapok óta zajló katasztrófájából, melynek intenzitása néhány hete felerősödött. A szél pedig Új-Zélandra is elviszi a vészjósló, narancssárga ködöt, (füst)felhőket és füstszagot – ezt adják vissza a felhasználó állítása szerint mindenféle szerkesztés, manipuláció, színezés nélküli fenti felvételek.

Eközben Ausztrália és a világ nem csak a látványba borzong bele. Sydneytől nyugatra fekvő Penrith elővárosban szombaton 48,9 Celsius-fokot mértek, ez nemcsak sydneyi rekord, szombaton ez volt a világ legmelegebb pontja. Canberrában szintén új rekordot, 44 Celsius-fokot mértek. Scott Morrison kormányfő bejelentette, hogy 3000 tartalékost mozgósítanak a lángok elleni küzdelemhez. A tartalékosok behívása először történik meg az ország történelmében. Victoria és Új-Dél-Wales államok part menti vidékein a legsúlyosabban érintett részeken megszakadt a telefon-, az internet- és az áramszolgáltatás.

AFP / Saeed Khan

Új-Dél-Walesben 148 helyen ég a bozót, 11 tűzesetnél vészhelyzet alakult ki: a lángok olyan kiterjedtek, hogy már túl késő elmenekülni, a helyszínen kell menedéket keresni. Victoriában több mint 50 tűz ég, 14-nél van vészhelyzet.

Ausztrália mind a hat államában pusztítanak a lángok, a bozóttüzek idén a szokásosnál korábban, szeptemberben kezdődtek. Eddig több mint 1500 ház égett le, a lángok több mint 5,25 millió hektáron pusztítanak Ausztráliában. Szombaton újabb két ember vesztette életét, szeptember óta 23 ember halt meg a katasztrófában. A becslések szerint a kiterjedt tüzek miatt 500 millió állat veszett oda.

Augusztusban az Amazonas-vidéken 2,5 millió hektár lett a lángok martaléka, Kaliforniában pedig 2018-ban – az Egyesült Államok e tagállamának legsúlyosabb erdőtüzeiben – 800 ezer hektárnyi terület pusztult el.

[Kivégezzük a Földet: megjött a pontos adat az amazonasi erdőirtás mértékéről]

Bozót- és erdőtüzek korábban is voltak, ezekért közvetlenül semmiképpen nem a klímaváltozás felelős. Ám abban a tudósok elsöprő többsége egyetért, hogy a globális felmelegedés hatására válnak egyre szélsőségesebbé a természeti, időjárási jelenségek – ami aztán a mostanihoz hasonló, korábban sosem látott léptékű katasztrófákhoz vezet.

Ha érdeklik a fejlemények, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!