Hiába fejezte ki a Google, hogy szívesen visszatérne rendszerével a Huawei mobiljaira, erre legalább további egy évig nem lesz esély. Ez következik abból a Reuters-jelentésből, amely szerint Donald Trump amerikai elnök magyar idő szerint szerda éjjel bejelentette, 2021 májusáig meghosszabbítja azt a tilalmat, melynek értelmében amerikai vállalatok nem dolgozhatnak együtt és nem kereskedhetnek a nemzetbiztonsági szempontból kockázatosnak ítélt vállalatokkal.
Az elnöki ukáz ezúttal sem nevezte meg a Huaweit, de az előzményeket tekintve egyértelműen a Huawei és a szintén kínai kisebb gyártó ZTE ellen szól.
Majdnem napra pontosan egy éve derült ki, hogy a Trump-adminisztráció nyomására a Google elveszi a Huaweitől az Androidnak lényegében minden olyan részét, amely miatt egy átlagfelhasználó androidosként tekint egy telefonra. A gyártó az operációs rendszert ugyan ráteheti új modelljeire, sőt az elmúlt hónapok könnyítéseinek értelmében néhány amerikai hardverelemet is beszerezhet, ám nem használhatja a Google Mobile Services (GMS) nevű csomagot. Így
a Huawei nem telepítheti készülékeire például a Google, Chrome, YouTube, Gmail, Google Maps, Google Hitelesítő, Google Fordító, Google Drive, Google Fotók alkalmazásokat, valamint a Play áruházat sem, ahonnan a többi népszerű programot le lehet tölteni.
Manuálisan ugyan lehet telepíteni a fenti alkalmazásokat, ám a Google óva int ettől mindenkit.
Ráncfelvarrás és saját rendszer
A Huawei elkészítette saját keretrendszerét, ám a Huawei Mobile Services (HMS) a gyártó minden igyekezete ellenére jelenleg gyerekcipőben jár, számos népszerű nemzetközi és hazai app hiányzik az ott elérhető AppGallery alkalmazásboltból. A Huawei a felhasználókat azzal az üzenettel igyekszik megnyugtatni, hogy gőzerővel dolgozik ökoszisztémája fejlesztésén, ami jól láthatóan így is van. Ezzel együtt
a Huawei mobiljait választók a vitathatatlanul kiváló hardver mellé szoftveres szinten jelenleg nagyobbrészt ígéretet vásárolnak, nem kész megoldásokat.
Ezzel vélhetően maga a gyártó is tisztában van, ugyanis kihasználja azt az amerikai kormányzat által – ideiglenes, rendszeresen hosszabbított licenszek keretében – nyitva hagyott kiskaput, melynek értelmében a meglévő modelleket kisebb frissítésekkel elláthatja. Ennek köszönhető egyrészt az, hogy a már vásárlóknál lévő "teljesen androidos" telefonok tulajdonosai rendszeresen kapnak szoftverfrissítéseket. Valamint az is, hogy a Huawei még mindig adhat ki Google-rendszerű újdonságokat, de csak a korábban már piacra dobott modellek felturbózott változatait.
Erre friss példa az éppen ezekben a napokban érkező Huawei P30 Pro New Edition, a tavalyi év egyik legjobb androidos telefonjának új kiadása. A készülék jól illusztrálja, mennyire kis mozgástere maradt a Huaweinek: a három újítás a gyári Android 10 (melyet az eredeti P30 Pro szoftverfrissítés formájában kap(ott) meg), az arra ráhúzott EMUI 10.1 felhasználói felület, valamint a Silver Frost névre hallgató ezüst szín. A készülék ára itthon 250 ezer forint körül várható, ami teljesen reális azt tekintve, hogy cserébe egy tavaly ilyenkor bemutatott csúcshardvert kap új szoftverrel a felhasználó.

Richard Yu vezérigazgató és a Huawei P30 Pro
Huawei
Az ezt lehetővé legfrissebb engedély május 15-én (pénteken) jár le, újbóli hosszabbításáról cikkünk megjelenéséig nem esett szó.
Valószínű, hogy az ilyen vérfrissítéseket a Huawei csak átmeneti megoldásnak szánja, a gyártó ugyanis már többször is hitet tett saját rendszer mellett, melynél akkor is ki fog tartani, ha az Egyesült Államok visszavonja a szankciókat. Sokat növelhet a Huawei esélyein, illetve a többi kínai stabilitásán is, ha valóra váltják azt az ötletet, melyet már tavaly, a tilalom nyilvánosságra kerülése után pedzegettünk: ha a mobilpiacot óriási fölénnyel uraló kínai telefongyártók összefognak, és lényegében létrehozzák "a Kelet Androidját". Ennek egyik jele az idén megnyitni tervezett közös alkalmazásbolt – legegyszerűbben a Huawei-féle AppGallery licenszelésével valósulhatna meg –, amely minden kínai márka készülékeire rákerülne. Így az alkalmazások nagyobb késztetést éreznének, hogy bejussanak erre a platformra is. (Amely Kína készülékgyártásbéli erőfölénye miatt idővel a Google megoldását is maga alá gyűrhetné.)
A Huawei hazai lakossági üzletágának vezető Lyon Shen néhány napja úgy fogalmazott: Európa a második otthonuk, ahol termékeik értéke egyre csak jobb lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.