szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A KOI-456.04 nevű égitestről egyelőre 85 százalékban lehet kijelenteni, hogy bolygóról van szó. A szakemberek ugyanakkor nagyon bíznak benne, hogy felfedezésük valóban az, amire az adatok alapján következtetnek.

A csillagászat egyik legizgalmasabb projektje az olyan bolygók kutatása, amelyek hasonlíthatnak a Földhöz. A tudósok korábban találtak már ilyet, legutóbb épp a Naphoz legközelebbi csillag, a 4,2 fényévnyire lévő Proxima Centauri körül keringő égitestet fedezték fel.

Ezekkel a bolygókkal azonban van egy alapvető probléma: a legtöbb egy úgynevezett vörös törpe közelében található. Az ilyen csillagok közelében olyan nagy a röntgensugárzás, hogy elképzelhetetlen, hogy élet legyen a körülötte keringő bolygókon. Szerencsére azért találni olyat is, amelynek felszínén jóval barátságosabbak a körülmények.

Az MIT Technology Review alapján az Engadget azt írja, ilyen lehet a Kepler-160 csillag körül keringő KOI-456.04 is. Az exobolygó nincs kétszer akkora, mint a Föld, a csillagából származó fénysugárzás pedig 93 százalékban megegyezik a Napéval. Emellett a keringési ideje is a Földével azonosnak tűnik: az égitest 378 földi nap alatt kerüli meg a Kepler-160-at.

A tudósok a mostani felfedezést a Kepler-űrtávcső által rögzített adatok elemzésének köszönhetik, illetve annak, hogy az adatbázisra két új algoritmust eresztettek rá. Bár a NASA Kepler-programja 2018-ban hivatalosan is véget ért, a távcső által begyűjtött adatokat a mai napig vizsgálják. Ennek köszönhető a KOI-456.04 felbukkanása is.

A szakemberek öröme egyelőre visszafogott, jelenleg ugyanis 85 százalék az esély rá, hogy valóban bolygóról van szó. Ahhoz, hogy ezt 99 százalékos magabiztossággal jelenthessék ki, további vizsgálatokra lesz szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!