szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az SN2018gv névre keresztelt szupernóva robbanása 5 milliárdszor fényesebb volt, mint a mi Napunk.

Lenyűgöző jelenséget sikerült megfigyelnie nemrég a Hubble űrtávcsőnek. Az eszköz egy éven át kísérte figyelemmel az SN2018gv néven ismert szupernóvát, amely egy ideig a Napnál 5 milliárdszor erősebb fényt bocsátott ki.

Az SN2018gv-t még 2018 januárjában fedezték fel a tudósok a Földtől nagyjából 70 millió fényévnyire lévő NGC 2525 spirálgalaxisban. A meghatározásuk szerint ez egy Ia csoportba sorolható szupernóva volt. Ez azt jelenti, hogy egy bináris (kettős) csillagrendszerben lévő fehér törpe robbanását láthattuk, ami előtte még magába szívta társa anyagát.

Miután nagyjából 1,44 Napnak megfelelő anyagot szippantott be, elég forróvá vált ahhoz, hogy beinduljon a termonukleáris láncreakció. Ez végül egy óriási robbanáshoz vezetett, ami a kilökődő anyagot a fény sebességének 6 százalékára gyorsította fel.

Mivel a tudósok pontosan tudják, hogy egy szupernóva mennyi fényt termel, a segítségükkel kiszámíthatják, milyen távol van a galaxis és a felrobbanó csillag a Földtől. Sőt, ebből az univerzum tágulásának sebességét is le tudják vezetni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!