szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elképesztő részletességű fotók készíthetők a Holdról a Galaxy S21 Ultra 100x-os zoomjával. Sokan azonban úgy vélik, egyfajta képhamisításról van szó. Ennek eredt nyomába egy újságíró, több szakértőt is felkeresve.

Adut adott a Samsung az androidosok kezébe: a nemrég bejelentett Galaxy S21 Ultra elképesztő részletességű fotókat tud készíteni a Holdról, 100x-os zoommal. A képeken még a kráterek is jól kivehetők. Ugyanarról az iPhone 12 Pro Max kamerája csak egy elmosódott képet ad, ami akár egy fokhagyma is lehetne – jegyzi meg az Input szerkesztője.

Balra a Galaxy S21 Ultrával készített felvétel
Input

Az összehasonlító fotók pillanatok alatt elterjedtek a neten, és az Apple-rajongók azonnal csalást kiabáltak, kételkedve abban, hogy ilyen élességbeli különbségek lehetnek okostelefon-kameráknál. Voltak, akik egész egyszerűen azt állították, hogy a Samsung „hamisítja” az S21 Ultrával készített Hold-fotókat.

Az egyik influenszer arra figyelmeztetett, senki se dőljön be a trükköknek, majd egy videót is mutatott bizonyítékként arra, hogy a Samsung tulajdonképpen lefedi a textúrákat a Hold-fotókon. „Nincs mágikus hardver, csak okos szoftver” – írja a posztoló.

Hasonló ügybe keveredett egyébként a Huawei is 2019-ben, amikor állítólag nem létező részleteket adott hozzá az 50x-es hibrid zoommal készült Hold-felvételekhez. A Huawei akkor cáfolta ezt az állítást, mondván, a mesterséges intelligencia csak optimalizálja a kép részleteit.

De térjünk vissza a Samsunghoz. Az Input újságírója megpróbálta megismételni az influenszer kísérletét. Készített néhány 100x zoomos felvételt egy, a formájában Holdra emlékeztető fokhagymáról, azonban az S21 Ultra nem tett rá textúrákat.

Ezután egy szakértő barátjával próbálta megismételtetni az inkriminált videót, azaz megpróbálták becsapni az S21 Ultra kameráját. Fekete takaróra tettek egy pingpong labdát, azonban ezt sem nézte Holdnak a telefon. Elgondolkoztak, mi lehet az ok. Lehetséges, hogy a kamera szögének érése (az ég felé mutat) és/vagy a GPS koordináták alapján azonosította, hogy a felhasználó telefonja nem a Hold felé néz? Bár ez valószínűtlennek tűnik, azért néhány tech youtuber ezt a lehetőséget sem zárta ki.

A felkeresett szakértők nem tudtak egységes álláspontra jutni. Az Android Police munkatársa, Max Weinbach, aki megbízható Samsung-kiszivárogtatásairól ismert, állítja, nem talált olyan „terhelő” bizonyítékot, ami fedett textúrákra utalna a Samsung fényképezőgép alkalmazásának APK-jában. Talált viszont valami mást, amiről úgy véli, egy kifejezetten a Holdra kiképzett ML (gépi tanulás) algoritmus. Egy másik szakértő viszont úgy véli, hogy a szoftver tartalmazhat egy Hold-térképet, így ha valaki készít egy felvételt, akkor azon hangsúlyozza azokat a részleteket, amelyek ott vannak a valóságban. Ez a hipotézis persze nem áll összhangban az előbbiekkel: Weinbach ugyanis megerősítette, hogy a Camera app kódsorai között nincsenek Hold-térképek.

Az Input újságírója nem lett sokkal okosabb, ezért úgy gondolta, úgy kerülhet közelebb az igazsághoz, ha lefotózza a Holdat egy tükörnélküli fényképezőgéppel (Sony A7R III) és zoom objektívvel, majd összehasonlítja az S21 Ultra 100x-os zoomjával készült felvételekkel. Mindkét felvétel automatikus beállításokkal készült, és bár nem volt cél a felvételek képminőségének összehasonlítása, sokkoló volt a különbség a 4800 dolláros Sony fényképezőgép és az 1200 dolláros S21 Ultra kamerája között – ez utóbbi javára.

Balra a Galaxy S21 Ultrával készített felvétel
Input

Egymásra helyezve a fotókat kiderült, hogy a Hold felülete szinte tökéletesen illeszkedik. Ha az S21 Ultra Hold-térképes adatbázisból állította volna össze a Hold fényképét, akkor nagyon nehéz lenne ennyire tökéletesen illeszkedni. A telefonnak rendkívül pontos méréseket kellett volna végeznie, hogy a kráterek szöge tökéletes legyen, ez viszont rengeteg erőforrást igényelne. Nem valószínű, hogy megérné a pazarlás a Samsungnak csak azért, hogy ilyen jó Hold-felvételeket lehessen készíteni.

Az egymásra helyezett felvételek Photoshopban
Input

De akkor hogyan készít a telefon olyan fotókat, amilyeneket még egy 4800 dolláros fényképezőgép sem tud? A válasz a mesterséges intelligencia (MI), és ezt a Samsung sem titkolta soha. Állítja, hogy a mesterséges intelligenciával támogatott szuperfelbontás felelős a szabad szemmel is látott képek élesebbé tételéért 10–100-szoros zoom mellett.

Mondhatják persze erre a szkeptikusok, hogy a Samsung nyíltan elismeri, hogy mesterséges intelligenciát használ a fényképjavításhoz. Azonban MI más okostelefonokban is van, az iPhone-tól kezdve a Google Pixelig, ugyanis nem volna lehetséges jó HDR fotózás MI-alapú képfeldolgozás nélkül. Minden csúcstelefon használja is ezt a fotók készítésekor.

A cikkíró szerint a hamis fénykép és a továbbfejlesztett vagy módosított fénykép közötti legfontosabb különbség a különálló képek hozzáadása. Ha algoritmust használunk egy fénykép szerkesztésére az egyértelműség érdekében, hogy ellensúlyozzuk a telefon képérzékelőjének méretét és a korlátozott optikát, nem ugyanaz, mint egy új képet készíteni egy máshonnan készített fénykép részleteivel. Nagy a különbség a korrekció és a hozzáadás között. Legalábbis itt húzza meg a határt az Input újságírója, persze más fotósok, tech-szakemberek erről másképp vélekedhetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!