Különleges film készült a Nemzetközi Űrállomásról, az se semmi, hogy vették fel
Azok az űrhajósok, akik megjárták a Nemzetközi Űrállomást, nehezen tudják leírni az élményt, mert szerintük semmihez sem hasonlítható, ahogy egy fémszerkezetből az alattuk lévő Földre tekintenek. Ezt próbálja bemutatni a nézőknek egy filmes csapat különleges projektje.
hvg.hu
Egy külön erre a célra épített 360 fokos kamera segítségével készült el a Felix & Paul Studios rendhagyó űrfilmje, ami a Nemzetközi Űrállomás (ISS) és lakóinak mindennapjaiba enged betekintést. A filmet ugyanakkor nem lehet csak úgy megnézni, mivel az élmény egy VR- (vagyis virtuális valóság) sisakban lesz teljes – írta erről a Fast Company.
A négyrészes dokumentumfilmhez készült kamerát a Felix & Paul Studios tervezte és építette. A szerkezet az űrállomás külső részén helyezkedik el, és mintegy 15 méterre képes kinyúlni. Így az állomás körüli dolgok is jól láthatók, és persze rögzíthetők. A felbontás hihetetlenül részletes, 8K-s.
Felix & Paul Studios
A kamera építése komoly kihívásnak bizonyult, mivel az űrben – az ózonrétegen túl – a napfény sokkal erőteljesebb, illetve hidegebb is van, amikor a Nap a bolygó mögé kerül. A csapat a külső értéket a kamerára épített hőmérővel figyelte. Az állomáson belül is filmeztek, de ott nem kellett szélsőséges körülmények alkalmazkodni, így azt a munkát egy hétköznapibb eszközzel végezték.
A kamera által rögzített képanyagokat folyamatosan továbbítják a Földre, ott is fűzik össze. A készülékeket ugyancsak lentről vezérlik.
A cég szerint a film egyedülálló betekintést enged az űrbéli világba, melyhez hasonlót csak azok láthatnak, akik űrhajósnak állnak. A stúdió viszont azt szeretné, ha a földlakók is megtapasztalhatnák, milyen odafönt. Ezért is döntöttek úgy, hogy a majdani filmet a VR-eszközök segítségével fogják bemutatni. Azokkal ugyanis sokkal látványosabb élmény érhető el. „Olyan, mintha ott lennél te is” – nyilatkozta a készítők egyike, a cég társalapítója, Félix Lajeunesse.
A NASA együttműködésével készült mozi, a The ISS Experience a Facebook-féle Oculus szemüvegeken látható. Az előzetes pedig alább:
Magyarország 22 ország közül a 22. helyen áll abban a rangsorban, amelyet az alapján állítottak össze, hogy mennyire elégedettek a lakosok az egészségüggyel.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.