szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán e-motorokat gyártó Delfast saját eszközeivel segíti az orosz megszállók elleni küzdelmet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Több Ukrajnában működő vállalkozáshoz hasonlóan az elektromos motorokat gyártó Delfast is saját eszközeivel támogatja azokat az ukrán katonákat, akik élet-halál küzdelmet vívnak az orosz megszállókkal szemben – derül ki a Facebookon megjelent fotókból és bejegyzésekből, amiket az Interesting Engineering foglalt össze. Ahogy a lap rámutatott: a cég e-motorjait az NLAW (Next generation Light Anti-tank Weapon) nevű tankelhárító fegyverrel szerelik fel, a katonák pedig vele együtt közelítik meg az orosz katonai járműveket – a közelükbe érve pedig tüzelnek.

Facebook/Danylo Tonkopi

Az ukrán hadsereg több ilyen motort is használ, mivel kifejezetten csendesek, a hatótávolságuk viszont így sem lebecsülendő: egyetlen töltéssel akár 320 kilométert is képesek megtenni. A kétkerekűek mindemellett igen gyorsak is, így az ukrán katonák még azelőtt elpucolhatnak a helyszínről, hogy az oroszok felmérnék, pontosan merről is érkezett a tanknak irányzott töltet. (A motorok amúgy legfeljebb 80 kilométer/órás sebességre képesek.)

A Delfast akcióját a szintén ukrán ELEEK is támogatja, ugyanúgy motorokkal. Ezek a gépek azonban kissé eltérnek a hagyományostól: a gyártó néhány darabot úgy alakított át, hogy harcászati célra is alkalmas legyen. Így például a közönséges USB-portok mellett egy normál 220V-os kimenet is található rajtuk, hogy a töltésük még egyszerűbb legyen.

Bár a háborús közegben használt motorokon ketten utaznak, a tankpusztító fegyvert egyetlen ember kezeli. Az NLAW úgynevezett „fire and forget” rendszerű, ami lehetővé teszi, hogy a rakéta indítója a tüzelést követően fedezékbe vonuljon. Az NLAW saját navigációs rendszerrel van felszerelve, maximális hatótávolsága 800 méter. Az ezen belül elhelyezkedő célpontot mintegy 4–5 másodperc alatt éri el. Az NLAW egyszer használható, a tüzelést követően eldobható fegyver.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!