szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sajóhírek szerint az Ukrajnába küldött Javelinek mellé Google Fordítóval készült útmutatót mellékelt Amerika.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ötezer Javelin páncéltörő rakéta érkezett az Egyesült Államokból Ukrajnába, ám volt, hogy ezeket egy videójátékokhoz használt kontrollerből kiszerelt alkatrésszel kellett megjavítani – számolt be róla a Rakéta. A portál a Washington Post cikkére hivatkozva ír erről. Ebben azt taglalják, hogy az USA a szükséges háttértámogatás nélkül küldött ki Ukrajnának Javelin rakétákat.

A lap egy amerikai veteránt is idéz cikkében, aki szerint

az ukránok a töredékét sem kapják meg annak a kiképzésnek, ami az amerikai katonák számára természetes.

Az egykori tiszt azt is állította, hogy a rakétához mellékelt használati útmutató nyelvtanilag hibás volt, mivel a Google Translate-tel (vagyis a sima Google Fordítóval) fordították le.

A cikk szerint a Javelin bonyolultabb a szokásos vállról indítható eszközöknél: a működéséhez külön akkumulátorokra és argon hűtőfolyadékra van például szükség, emellett egy 258 oldalas használati útmutató is jár mellé.

Ami viszont feltűnően hiányzik az Ukrajnába küldött rakéták mellől, az az a kártya, amelyen az ingyenesen hívható technikai segélyvonal számát találni. A fentebb említett tiszt, Mark Hayward több, a rakétát tartalmazó ládát is kinyitott, de egyikben sem találta a kártyát, amelyen a számnak kellene lennie. A szám azért szükséges, hogy ha a katonák nem tudják elhárítani az eszközzel kapcsolatos hibát, legyen kihez fordulniuk – úgy tűnik azonban, hogy ez a szolgáltatás Ukrajnára már nem terjed ki.

A WP szerint az ukrán katonák sokkal rövidebb alatt, két nap alatt sajátítják el a Javelinek használatát, míg az amerikai hadseregben erre egy 80 órás kurzust szánnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!