18 GB RAM, szupergyors processzor – nincs most ütősebb erőmobil, mint az Asus ROG Phone 6 Pro
Szupergyors processzor, ventilátoros extrahűtés, 18 GB RAM, hátlapi pluszkijelző, elképesztő hangzás. A tajvani gyártó új csúcsmobilján nehéz fogást találni, a ROG Phone 6 Pro azonban több szempontból sem való mindenkinek.
A legmegterhelőbb program futtatása közben is szélvészgyors működés, remek képminőség, stabil adatkapcsolat és remek hangzás. Így foglalhatók össze a gamer felhasználók legfontosabb igényei, legyen szó asztali számítógépről, notebookról, játékkonzolról vagy akár mobiltelefonról.
A folyamatosan növekvő mobil gaming piac fontosságát messze nem szabad alábecsülni, hiszen az IDC piackutató cég egyik friss felmérése szerint a teljes videójátékos iparágból idén már több mint 60 százalékot hasít ki magának az okostelefonos szektor. Más kérdés, hogy vajon mekkorára tehető az apró-cseprő egyszerűbb játékokkal az olcsóbb mobilokon néha-néha szórakozók, és mekkorára a legszuperebb grafikájú szoftvereket a drága csúcskészülékeken komolyabban játszók aránya.
Az viszont nem kérdés, hogy jelen tesztalanyunk ez utóbbi réteg képviselői számára készült.
Nagyágyú
Az Asus ROG Phone 6 Pro egy hatalmas jószág, mely egyaránt hosszabb és vastagabb és az Apple iPhone 13 Pro Maxnél és a Samsung Galaxy S22 Ultránál is. 239 grammos tömege sem mondható éppen barátinak.
A nagy méretet egyrészt a hatalmas kijelző, másrészt a vastag kávák, harmadrészt az egyedi hűtőrendszer indokolja, és az igazi célközönség vélhetően gyorsan szemet huny a felett, hogy folyamatosan egy féltéglát kell a zsebében hordania.
A kávák nem hanyagságból vagy esetleg technikai elmaradottság miatt vaskosak, hanem például amiatt, hogy a zavartalan játékélmény érdekében ezúttal nem rondít bele frontkamera a kijelzőbe. A szelfikamerán kívül egy notifikációs LED-et is kapunk felül, amely ugyan picit oldschool, de még akkor is hasznos tud lenni, ha adott a folyamatosan vizuális információkkal szolgáló mindig bekapcsolt kijelző (AoD) funkció.
A bal oldalt alul található kis tálca két SIM-kártyát képes fogadni, microSD bővíthetőség nincs. Az ellentétes oldal ad otthont a hangerőállító és bekapcsoló gomboknak, alul pedig nemcsak egy 2.0-ás USB-C portra, hanem egy 3,5 milliméteres jack dugaljra is figyelmesek lehetünk.
Elöl GG Victus, hátul GG 3 védelmet élvez a telefon, vízállóság fronton csak IPX4 minősítést kapunk, vagyis a kényes belső technika csak a fröccsenő víz ellen védett, se a Balatonba, se a tengerbe nem ajánlott bevinni – vagy legalábbis beejteni – a mobilt.
Dupla kijelző
A 6,78 colos kijelző a Samsungtól származik és csak hajszálnyival kisebb az S22 Ultrában lévő 6,8 colos és kicsit szélesebb panelnél. Pixelsűrűség fronton jelentős a lemaradás az említett Samsung csúcsmobilhoz képest, de ez egyrészt nem nagyon vehető észre a gyakorlatban, másrészt a QHD helyett Full HD felbontás miatt picit még simább lehet a játékmenet.
Az 1 milliárd színárnyalat megjelenítésére képes AMOLED egység 165 Hz-es frissítési rátával és 720 Hz-es mintavételezési sebességgel bír, ami játékok során sokkal többet nyom a latban annál, minthogy a HDR10+ mellől ezúttal valahogy kimaradt a Dolby Vision támogatás.
Az 1200 nites csúcsfényerő az iPhone 13 Pro Max szintjén van, és ennek köszönhetően akár napsütésben is jól látható a panel, bár megjegyzendő, hogy e tekintetben továbbra is az 1750 nites S22 Ultrának áll a zászló.
Hangzás tekintetében viszont abszolút verhetetlen a ROG Phone 6 Pro, melynek előre néző sztereó hangszórói nemcsak jó minőségűek, hanem a hangerejük is nagyon rendben van, és akkor a dupla erősítőről, a tízsávos hangszínszabályzóról, és az extraerős vibramotorról még nem is tettünk említést.
A hátul színesen világító Dare To Play feliratnak körülbelül annyi értelme van, mint a nem messze tőle található kiegészítő 2 colos OLED kijelzőnek. Utóbbi információval szolgál például a bekapcsolásról, a töltésről és a beérkező hívásokról, de kevés a gyakorlati haszna, főleg akkor, ha valaki javarészt a hátlapra applikálható extra hűtéssel használja a telefont.
A sebesség a mindene
Az Android 12 szoftveres, letisztult felhasználói felületű készülék motorházteteje alatt a Qualcomm legnagyobb teljesítményű és legújabb nyolcmagos chipkészlete, a Snapdragon 8+ Gen 1 rejtőzik, mely nem kevesebb, mint 18 GB RAM és 512 GB flashmemória társaságát élvezi. A processzor középen, a két akkumulátor között található és a minden korábbinál erősebb hűtés miatt az átlagnál kevésbé melegszik.
Az igazi gamerek azonban vélhetően nem érik be ennyivel és 40 ezer forintért megvásárolják a Peltier elemes és ventillátoros hűtést felvonultató, a hátlapra egyszerűen felapplikálható AeroActive Cooler 6-ot. Ennek köszönhetően tartósan csúcssebességen járatható a chipset és a képkocka/másodperc sebesség stabilan magas maradhat. Magas fordulaton bizony már zajos a ventillátor, mely adott esetben kikapcsolhat, ha a tripla mikrofonos rendszer éppen használatba kerül.
A spéci hűtőrendszer persze még nagyobbá és nehezebbé teszi a telefont, cserébe viszont látványosan világít és négy extra gombot is hoz a partyba. Továbbá a telefon felső oldalán is ott figyel egy-egy nyomásérzékeny zóna, melyek érintése, nyomása és nyomva tartása remekül személyre szabható, és ez sokat segíthet a különböző játékok kezelésében. Sőt, az egyes funkciók eléréséhez nemcsak a gombok, hanem a giroszkóp segítségét is igénybe vehetjük.
A két darab 3000 mAh kapacitású akkumulátor visszafogott használat mellett 2 napos, masszív gamerkedés esetén pedig pár órás üzemidőt biztosít. Alapáron jár a 65 W-os töltő, melynek révén alig több mint 40 perc alatt letudható egy teljes töltés.
Érdekesség, hogy oldalt is található egy USB-C port, ráadásul a gyorsabb, 3.1-es fajtából való. Egyrészt itt is tölthető az aksi, másrészt innen nyeri az energiát a saját USB-C porttal rendelkező külső hűtőmodul. Felesleges egyszerre két töltőt dugni a mobilba, ilyenkor csak az oldalsó töltőpont aktív. Vezeték nélküli töltési opció nincs.
Wifiből a leggyorsabb 6E szabvány támogatott, és a három antenna révén szuperstabil az adatátvitel. Természetesen az 5G is ott figyel a fedélzeten, adott esetben összevonható a wifi és az 5G sávszélessége, ezenkívül pedig a Bluetooth 5.2 és az NFC mellett sem mehetünk el szó nélkül.
Ha létezik egy terület, amit picit elhanyagolt az Asus, az a képalkotás, mondván, hogy a gamerek túlnyomó többsége nem pont a kamera képminőségétől hatódik meg. Az 50 megapixeles és 8K videófelvevős főkamerával egész jó képeket lehet készíteni, de rossz fényviszonyok mellett jól jönne az optikai képstabilizátor, a 13 megapixeles nagylátószögű kamerából pedig az autofókuszt spórolták ki.
Az 5 megapixeles makró egységnél sokkal jobban örülnénk egy legalább 2-3x-os zoomot biztosít telefotó modulnak, és az se lenne rossz, ha a 12 megapixeles frontkamera autofókuszos és 4K videófelvevős lenne.
Konklúzió, árak
+: hosszantartóan kiemelkedő sebesség, remek hűtés, kiváló hangzás, méretes aksi, alapáras gyorstöltő, remek személyre szabhatóság. –: a kamera lehetne erősebb, nem vízálló, nem bővíthető, nem tölthető vezeték nélkül, az extra hűtő járhatna alapáron. |
A ROG Phone 6 Prón maximálisan érződik, hogy az Asus nem tegnap vágott bele a gamer iparágba, és hogy apait-anyait beleadott újdonságának fejlesztésébe. És tette mindezt nem csak úgy Hűbele Balázs vagy parasztvakító módon, hanem nagyon is a gamer felhasználók visszajelzéseire építkezve.
A kamera szekciót leszámítva kis túlzással élve közel tökéletesnek tekinthető terméknek persze alaposan megkérik az árát, az árcédulán 520 ezer forintos összeg olvasható, és ebben ugyebár még nincs benne az extra hűtőegység.
Ha beérjük kevesebb memóriával és tökéletesen elvagyunk a nem sok hasznossággal szolgáló hátsó kijelző nélkül, akkor azért 100 ezer forintot gyorsan megspórolhatunk a beszerzéskor, és ilyen áron már egyáltalán nem mondható rossz vételnek az Asus ROG Phone 6 Pro.
Ha ennél többet szeretnénk spórolni és mindenképpen gamer mobilra vágyunk, akkor érdemes egy pillantást vetni az általunk nemrégiben tesztelt Poco F4 GT-re, mely már 270 ezer forint ellenében begyűjthető.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.