szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kutatók olyan eljárást fejlesztettek ki a hologramok megjelenítésére, ami minimális erőforrást igényel.

Miután Gábor Dénes 1947-ben feltalálta a holográfiát, arról sokáig csak a tudományos és szakmai lapokból lehetett hallani. A fejlesztés csak az 1960-as években kapott nagyobb nyilvánosságot, onnantól pedig a sci-finek köszönhetően a popkultúra részévé vált.

A tudományos-fantasztikus történetek szerzői sokáig úgy gondolták, hogy egész szobákra és hatalmas gépekre van szükség ahhoz, hogy megjelenítsünk egy hologramot. Mindez a technológia azon szintjén még érthető volt, mostanra azonban egyértelművé vált, hogy jóval kisebb eszközök is elegendők ehhez. Akár az okostelefonunk is.

Elkészült az új kijelző, ez szemüveg nélkül mutat 3D-s képet

A brooklyni Looking Glass Factory újdonsága nem igényli külső eszköz használatát, így önmagában is képes arra, hogy a háromdimenziós képet jelenítsen meg. A technológiát a 4 és 8K-s panelek mögé is berakták.

Majdnem két évvel ezelőtt az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai áttörést értek el a téma kutatásában, azóta pedig tovább is sikerült lépni ezen a téren – számolt be róla az IFLScience. Az új eljárásukat tenzor-holográfiának nevezték el. Az ezzel kapcsolatos tanulmányt a Light: Science & Applications című folyóiratban publikálták.

A szakemberek egy olyan megoldást készítettek el, ami rendkívül alacsony erőforrást igényelve mutat valós idejű 3D-s hologramot. A kutatók szerint ehhez kevesebb mint 1 MB szükséges a tárhelyből.

Mindez igen komoly eredmény, a hologramok számítógépes előállítása ugyanis elviekben rendkívül erőforrásigényes feladat. Mivel minden képpontnak más a mélysége, ezeket külön ki kell számolni, ami növeli a feladat komplexitását.

Hivatalosan is bukás a holografikus telefon

Nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket a Red Hydrogen One nevű készüléke, amelyet forradalmat hozó mobilként lengettek be kitalálói. A cég jegeli aprojektet, és közben az alapító is távozik.

Az MIT szakemberei ezért egy olyan neurális hálózatot készítettek, aminek megmutattak 4000, számítógépek által generált képet, valamint az azokhoz tartozó hologramot. A gép ezután már olyan jól tudott hologramot készíteni, hogy az még a csapatot is meglepte. A rendszer olyan alacsony erőforrással állította elő a hologramokat, hogy azokat akár egy okostelefon is meg tudná jeleníteni. Mindez újabb lehetőséget ad a kiterjesztett valóság alkalmazására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!