szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyságban szakértők összesen 192 emberrel vágnak bele abba a tesztbe, amelynek célja, hogy az emlőrákos betegek olyan sugárkezelést kapjanak, ami nem árt a szívnek.

Évente körülbelül 30 ezer emlőrákos beteg kap sugárkezelést azután, hogy megműtötték. Bár a kezelést hatékonynak tartják a szakemberek, kockázata is van: elképzelhető, hogy a betegnél később szívproblémák lépnek fel. A brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) ezért egy újfajta terápiával kísérletezik.

A The Guardian beszámolója szerint a szívprobléma leginkább azért merülhet fel, mert a nyirokcsomó és a mellszövet nagyon közel vannak a szívhez, de az is lehet, hogy már eleve szívproblémákkal küzd az illető. Az NHS ezért egy protonterápiás kezelés tesztelésébe kezd. Ez a csúcstechnológiás eljárás töltött részecskéket használ röntgensugarak helyett, hogy bizonyos típusú emlőrákos betegeknél azzal célozzák meg a daganatokat.

Jön a rákszűrés új korszaka az EU-ban, itt vannak az új célok

A legújabb tudományos eredmények és vizsgálati technikák alkalmazásával, illetve az emberek nagyobb arányú részvételével jelentősen csökkenthető lenne a rák okozta halálozás az Európai Unióban - ez az egyik legfőbb megállapítása annak jelentésnek, amelyet itthon a Magyar Tudományos Akadémia székházában mutattak be.

A kísérlet során a protonsugár-terápiát a hagyományos sugárkezeléssel hasonlítják össze azon betegek esetében, akiknél nagyobb a kockázata a hosszú távú szívproblémák kialakulásának. A tesztekben 192 ember vesz részt az Egyesült Királyság 22 ellátóhelyén.

Sairanne Wickers radiológus tanácsadó szerint a sugárterápia ugyan meglehetősen hatékony, de a protonsugár-terápia potenciálisan csökkentheti a kezeléssel összefüggő szívproblémák kialakulását.

Új gyógyszerrel kísérleteznek a tudósok, ami segíthet az immunrendszernek legyőzni a rákos sejteket

A Harvard Egyetem Wyss Intézetének kutatói a kemoterápiás és az immunterápiás szerek ötvözésével hoztak létre egy újfajta gyógyszert. Egyelőre csak egereken próbálták ki, de ott igen hatékonynak bizonyult.

A lap szerint korábban három betegnél már alkalmazták ezt a megoldást, az eredmények pedig biztatóak. A lap emlékeztet, bár más országokban is végeztek már hasonló kezelést, az ottani beszámolók nem hasonlították össze a protonterápiát a hagyományos sugárkezelés eredményeivel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!