szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iráni Charming Kitten és az orosz Cold River hackerei azon dolgoznak, hogy titkos információkat lopjanak a nyugati kormányoktól, vagy megszégyenítsék a döntéshozókat – jelentette a brit kiberbiztonság.

Az Oroszországhoz és Iránhoz kötődő hackerek egyre gyakrabban veszik célba brit politikusokat, újságírókat és kutatókat olyan kifinomult módszerekkel, amelyek célja, hogy hozzáférjenek az illető e-mailjéhez – számolt be róla a The Guardian. A brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) figyelmeztetése szerint egy orosz és egy iráni kötődésű csoport próbál hozzáférni a célszemélyek adataihoz, ezért különös óvatosságot kérnek mindenkitől az e-mailben kapott linkek és csatolmányok használatánál.

A jelentés szerint két hackercsoport már évek óta tevékenykedik, nemrégiben azonban egyre aktívabbak a brit célpontokkal kapcsolatban. Emellett az Egyesült Államokban és más NATO-országokban is egyre több támadást hajtanak végre. A céljuk elsősorban a kémkedés, valamint az, hogy kompromittáló e-maileket tegyenek közzé az interneten.

Paul Chichester, az NCSC műveleti igazgatója szerint a hackerek általában úgy próbálnak a célpont bizalmába férkőzni, hogy másnak adják ki magukat – olyannak, aki valószínűleg kapcsolatba lépne velük. Ilyen lehet például, ha újságírónak hazudják magukat, majd ráveszik az illetőt, hogy rákattintsanak az általuk küldött rosszindulatú linkre.

Oroszország egy másik háborút is indított, és abban szintén nem áll nyerésre

Az orosz-ukrán kiberháború nem február 24-én kezdődött, és nemcsak Ukrajna területén zajlik, de a szereplői ugyanazok, mint a hagyományos fegyverekkel vívott konfliktusnak: hadseregek és titkosszolgálatok, ezek külföldi támogatói, lelkes amatőrök és nagyvállalatok. És persze mi mindannyian, mert a kiberháború nemcsak hírszerzés és zsaroló vírusok, hanem legalább annyira dezinformáció és befolyásolás.

A két csoport a Charming Kitten és a Seaborgium – vagy más néven Cold River –, előbbi iráni, másik orosz kötődésű. Utóbbiakat korábban azzal vádolta meg a Google, hogy kiszivárogtatták az MI6 volt vezetőjének, Richard Dearlove-nak és más, a kemény Brexitet támogatóknak a levelezését, akik meg akarták akadályozni, hogy Theresa May nyélbe üsse az EU-val való megállapodását a kilépésről.

Idén ugyanezt a csoportot azzal vádolták meg, hogy három amerikai nukleáris kutatólaboratóriumot vett célba. Azt nem tudni, sikerült-e az akciójuk.

A hackerek néha arra használják a feltört fiókokat, hogy közelébe férkőzzenek annak, aki a valódi célpontjuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!