szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA űrszondája, a Mars Reconnaissance Orbiter egy kráter és egy domb maradványát fotózta le, amik igen érdekes alakzatot adnak ki.

Idén már 17 éve annak, hogy a NASA űrszondája, a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) pályára állt a vörös bolygó körül. A szerkezet azóta rengeteg felvételt készített a Mars felszínéről, de még most, sok évnyi megfigyelés után is képes meglepetésekkel szolgálni.

Az MRO még december 12-én készített felvételt a bolygó déli féltekéje felett, nagyjából 251 kilométeres magasságban, amit minap választott a nap képének a NASA. A Mars felszíne ezen épp úgy néz ki, mintha egy medve mosolyogna ránk.

NASA / JPL-Caltech / UArizona

Az Arizonai Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a fejet alkotó körkörös törés egy ősi kráter nyoma lehet, amely lerakódásokkal telt meg. Az orr és a száj kapcsán úgy vélik, hogy egy összeomlott domb lehet. Hogy mi okozta a változást a tájon, nem tudni: úgy vélik, hogy egy vulkáni tevékenység, vagy épp egy sárlavina lehet a tettes, a lerakódás pedig láva vagy iszapfolyás lehetett.

A terület feltöltődése után két újabb kráter alakult ki, ezekből lett a mackó két szeme.

A képességet, hogy ott is mintákat lássunk, ahol nincsenek, pareidóliának nevezik. Ez a folyamat játszódik le akkor is, amikor a felhőkben látunk meg különböző formákat és alakzatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!