szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Georgiai Technológiai Intézet kutatói egy speciális fehérjét termelő gént adtak a Saccharomyces cerevisiae nevű élesztőgombához, hogy megnézzék, szénhidrát nélkül is képes-e életben maradni.

Hogy milyen hasznosak az élesztőgombák, azt valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, aki evett már kelt tésztát vagy ivott sört. Az organizmus gyakorlatilag szénhidráton él, amit erjesztés során szén-dioxiddá és alkohollá alakít át. Az amerikai Georgiai Technológiai Intézet kutatói azonban arra voltak kíváncsiak, „le tudják-e hozni” az élesztőt a „szénhidrát-függőségről”.

A bioRxiv preprint szerveren közzétett kutatói eredmény szerint jó munkát végeztek. A tudósoknak sikerült elérniük, hogy a Saccharomyces cerevisiae nevű élesztőgomba (sörélesztő) a szénhidrát helyett fénnyel táplálkozzon. A projekt célja az volt, hogy a jövőben minél hatékonyabban lehessen mesterséges fotoszintézist létrehozni.

Ahhoz, hogy a szén-dioxidot cukrokká alakítsák a növények, klorofillt tartalmazó fehérjekomplexre támaszkodnak, amelyek egy kémiai reakció segítségével végül energiát állítanak elő. A kutatók évek óta dolgoznak a fotoszintézis lemásolásán, hogy feltárják, hogyan lehet hatékonyabban felhasználni a fényt napelemek és más egyéb eszközök energiaforrásaként, illetve hogyan lehet még termékenyebbé tenni a növényeket.

Hónapokig tartó űrutazásra küld egy doboznyi élesztőt a NASA, fontos kérdésekre születhet válasz

A NASA egy rendhagyó küldetés során fogja felmérni, milyen hatása van a mélyűri sugárzásnak az élesztősejtekre.

Mivel a klorofillnak sok más molekulára van szüksége a folyamathoz, ezért a kutatók egy egyszerűbb megoldást próbáltak keresni. Első lépésként egy tengeri baktériumban lévő, rodopszin fehérjét termelő gént ültettek be a sörélesztőbe. A kutatók első próbálkozása nem járt sikerrel, ezért a kukorica egyik gombás megbetegedéséből, a golyvásüszögből származó rodopszinnal próbálkoztak.

A folyamat vége az lett, hogy egy olyan sörélesztőt kaptak, ami 0,8 százalékkal nagyobbra nőtt a fény hatására, mint az, amelyik szénhidrátot fogyasztott.

A kutatók szerint ez nagyon fontos eredmény, ugyanis az első lépés lehet a fotoszintézis hatékonyabb lemásolása felé. Emellett úgy vélik, az orvoslással kapcsolatos alapkutatásokban is hasznát lehet majd venni a kísérlet eredményeinek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!