szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Demis Hassabis, a Google tulajdonában álló DeepMind vezetője szerint legfeljebb 10 év van hátra a mesterséges általános intelligencia megépítéséig, ami szerinte olyan forradalmi lesz, mint az első iPhone volt.

A mesterséges általános intelligencia (artificial general intelligence, AGI) nem más, mint az úgynevezett erős mesterséges intelligencia. Az ilyen gépek emberi intelligenciát mutatnak, és képesek bármilyen szellemi feladatot végrehajtani, amire egyébként az ember is képes lenne. Demis Hassabis, a Google mesterséges intelligenciát fejlesztő részlegének, a DeepMindnak a vezetője szerint ennek megalkotása közelebb van, mint gondolnánk.

Hassabis a The Wall Street Journal által szervezett konferencián nemrég arról beszélt, hogy az AGI egy évtizeden belül elkészülhet. Mindez túlszárnyalja még azt az optimista – vagy épp pesszimista – jóslatot is, amit az ilyen technológiák kifejlesztésén dolgozó cégek befektetőjeként ismert Ian Hogarth jegyez. A szakember korábban úgy nyilatkozott, 10–50 évre lehetünk az AGI-tól.

Hassabis szerint nincs olyan ok, ami miatt ez a fejlődés lelassulna, ami egyébként szerinte az elmúlt években fenomenális volt. Sőt, a szakember szerint mindez csak egyre gyorsabb lesz, aminek köszönhetően akár már néhány éven belül elkészülhet a fejlesztés.

A szakértők azonban továbbra is aggódnak amiatt, hogy az AGI súlyosan károsíthatja a társadalmat, ha nem az emberi értékek szerint működik, és nem az irányítja – írja az Interesting Engineering.

Munkakörök ezreit váltaná ki öt éven belül a mesterséges intelligenciával az IBM, szüneteltetik a felvételt is

7800 munkakört válthat ki az elkövetkező öt évben a mesterséges intelligencia az IBM-nél, mondta Arvind Krishna, a vállalat vezérigazgatója, aki azt is megnevezte, hogy mely pozíciók lehetnek veszélyben.

A Stanford Egyetem áprilisi felmérésén az informatikusok és mesterséges intelligencia kutatók 56 százaléka azt állította, hogy az AGI ma már valóság. A válaszadók 58 százaléka szerint aggódnunk kell miatta, 36 százalékuk pedig úgy vélte, nukleáris katasztrófához vezethet a létrehozása.

Nem sokkal korábban több ezer kutató írta alá azt a nyílt levelet, ami a fejlesztés azonnali leállítását követelte. Erre később reagált az OpenAI vezére is, de nem sikerült megnyugtatnia a kedélyeket. Május elején pedig már ott tartottunk, hogy felmondott „a mesterséges intelligencia keresztapja”, mert nagyon fél attól, mi lesz ebből az egészből.

Hassabis szerint ugyanakkor a DeepMind AGI-kutatása nem fogja egyhamar veszélyeztetni a társadalmat. A cég jelenlegi célja, hogy több szolgáltatásba is beépítsék a mesterséges intelligenciát, ami szerinte ugyanolyan forradalmi dolog lenne, mint az első iPhone.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!